„აპარტ დეველოპმენტი“ საქართველოს დეველოპერული ბაზრის ერთ-ერთი ყველაზე სწრაფად მზარდი წარმომადგენელია. 2019 წელს შექმნილ კომპანიას უკვე მესამე კატეგორიის საწარმოს სტატუსი აქვს, მომავალი წლისთვის კი მეორე კატეგორიაში დაწინაურებას გეგმავს. კომპანიამ მუშაობა ორი წლის წინ, 2,500 კვადრატული მეტრის სამშენებლო ფართით დაიწყო, ახლა კი ეს მაჩვენებელი 15,000 კვადრატულ მეტრს სცდება. გუნდში სწრაფ ზრდას პირველ გაბედულ ნაბიჯს – ძველ თბილისში მასშტაბური პროექტის დაწყებას უკავშირებენ. საუბარია Old City Panoramaზე, რომელიც ძველი უბნების განახლებას ითვალისწინებს. ჩვენ „აპარტ დეველოპმენტის“ დამფუძნებელს, ბექა ხოფერიას ვესაუბრეთ, რომელმაც კომპანიას საფუძვლად დეველოპმენტსა და მენეჯმენტში საკუთარი გამოცდილება დაუდო.
„აპარტ დეველოპმენტი“ ორი წლის წინ დაარსდა, მაშინ როდესაც დეველოპერული ბაზარი უკვე საკმაოდ გაჯერებული იყო. ასევე გასათვალისწინებელია, რომ დაარსებიდან მალევე პანდემიაც დაიწყო. მიუხედავად ამისა, მაინც მოახერხეთ ზრდა. როგორ?
ძველი თბილისის პროექტი, რომელზეც ახლა ვმუშაობთ, საინტერესო კონცეფციით გამოირჩევა, რომლის ანალოგიც ცოტაა დღეს ქართულ ბაზარზე, შესაბამისად, ალბათ სწორედ ეს არის წარმატების მთავარი კვანძი. ხარისხობრივად პრემიუმ­-­კლასის მულტიფუნქციური კომპლექსი მოთხოვნადი აღმოჩნდა, რამაც ჩვენი მხრიდან დამატებით ახალი, მსგავსი ტიპის მშენებლობების დაწყება განაპირობა. მათ შორის ბუხაიძის ქუჩაზე ძველი შენობების განახლების პროექტი და სხვა.
რაც შეეხება პანდემიის პერიოდს, ბევრი კომპანიისთვის ამ გამოწვევასთან გამკლავება მართლაც რთული აღმოჩნდა – ზოგმა საერთოდ შეწყვიტა ფუნქციონირება და დასაქმებული თანამშრომლები სახლში გაუშვა, ჩვენ კი, საბედნიეროდ, აღმოგვაჩნდა იმის მატერიალური რესურსი, რომ კიდევ უფრო მეტი ადამიანი დაგვესაქმებინა როგორც მშენებლობაზე, ასევე ადმინისტრაციაში, რამაც, ცხადია, გაგვაძლიერა, შეკრა გუნდი, რომელიც მუდმივად მხარში უდგას ერთმანეთს და ესმის ერთმანეთის მაჯისცემა – როდის სჭირდება კომპანიას თანამშრომლის მხარდაჭერა და როდის – ცალკეულ თანამშრომელს კომპანიის დახმარება.
როგორც უკვე ვახსენეთ, თქვენ საპასუხისმგებლო პროექტი Old City Panorama წამოიწყეთ, რომელიც ძველ თბილისში სხვადასხვა ავარიული ტიპის სახლების ახლით ჩანაცვლებას, გამყარებას და ფასადების შეკეთებას მოიცავს. როგორ მიმდინარეობს პროცესი და რა გამოწვევების წინაშე დგახართ?
ზოგადად, უნდა აღინიშნოს, რომ ძველ თბილისში ახალი მშენებლობის ნებართვის აღება თბილისის მერიისგან საკმაოდ რთულია, რადგან აკრძალულია მაღალსართულიანი კორპუსები, ასევე დემონტაჟისას გასათვალისწინებელია, რომ აქ მდებარე უმეტესი შენობა ისტორიული ძეგლია. შესაბამისად, ბევრ კომპანიას შემცირებული მოგების გათვლით მშენებლობის დაწყება უბრალოდ არ უღირს და მოთხოვნებსაც ვერ აკმაყოფილებენ. ჩვენთვის კი ეს გარკვეული სოციალური და მოქალაქეობრივი პასუხისმგებლობაა, რომ ულამაზესი, თუმცა ავარიული შენობები გავამაგროთ, მიუხედავად იმისა, რომ ფინანსურად შესაძლოა სხვა უბანში მშენებლობა უფრო ხელსაყრელი ყოფილიყო. გამოწვევები ყოველ ნაბიჯზე გვხვდება – მაგალითად, ჩუღურეთის რაიონში უამრავი გრუნტის წყალი და კლდოვანი ფერდობია, რისი მაღალი ხარისხით გამაგრებას და იზოლირებას საკმაოდ დიდი ფინანსური რესურსი და სპეციალურად მოწვეული პროფესიონალების ჩართვა დასჭირდა. ასევე ძალიან საფრთხილოა არქიტექტურული თვალსაზრისით ძველ თბილისში თანამედროვე შენობის დამკვირდება, რაზეც ჩვენი ძალიან გამოცდილი არ­ქიტექტორები, დადუნა შათაშვილი და ნიკა ჩხეიძე მუშაობენ. მუდმივად გავდივართ კონსულტაციას შენობის ვიზუალთან დაკავშირებით თბილისის მერიის კულტურული მემკვიდრეობის საბჭოსთან.
საბოლოო ჯამში, დანამდვილებით ვიცი, რომ ამდენი შრომის, ფიქრისა და ფინანსების შედეგად შექმნილი პროექტი აუცილებლად გაამართლებს და ქალაქის გულში საპატიო ადგილს დაიმკვიდრებს.
აქვე გკითხავთ თბილისისთვის ერთ-ერთ ყველაზე პრობლემურ საკითხზე… როგორ წარმოგიდგენიათ ამ ქალაქის ურბანული განვითარება?
ქალაქის ურბანული განვითარება იმდენად მასშტაბური თემაა, ამ ეტაპზე მირჩევნია, იმ ვიწრო მიმართულებაზე ვისაუბრო, რასაც ჩემს გუნდთან და არქიტექტორებთან ერთად შევეჭიდეთ. ძველი თბილისის ერთ­-ერთ პატარა უბანში ვოპერირებთ და აქაც დიდი სიფრთხილით ვეკიდებით ყველა წვრილმან დეტალს, რათა ძველი და თანამედროვე არქიტექტურის ორგანული შერწყმა მოხდეს.
ჩემთვის, როგორც თბილისელისთვის, ძალიან მნიშვნელოვანი და სენსიტიურია ქალაქის იმ ხიბლის შენარჩუნება, რაც ბავშვობიდან მომწონს და მიყვარს. სწორედ ამიტომ, ჩვენი პროექტების ფასადებზე გათვალისწინებულია ძველი თბილისური აივნების ფრაგმენტები, ქართული აგურის ხიბლი და ა.შ.
ისევ ძველი თბილისის მიმართულებით რომ ვისაუბროთ, მნიშვნელოვანია, რომ ამ ვიწრო და პატარა ქუჩებში სატრანსპორტო სქემების დაგეგმარება სწორად მოხდეს. ასევე შენარჩუნდეს მულტიკულტურალიზმი, როცა ქალაქის გულში სხვადასხვა ეროვნების ოჯახები ერთად ცხოვრობდნენ და ერთმანეთის ტრადიციებს პატივს სცემდნენ. მიხარია, რომ ჩვენს კომპლექსში ამის პერსპექტივა დიდია, რადგან გვყავს როგორც ქართველი, ასევე სხვადასხვა ეროვნების მცხოვრებლები, ვისაც ჩვენი ქალაქი უყვარს.
ბოლო წლებში თბილისში გაცემული ნებართვების დაახლოებით 71% საცხოვრებელ უძრავ ქონებაზე მოდის. თქვენი აზრით, სადამდე შეიძლება ველოდოთ საცხოვრებელი უძრავი ქონების ბაზრის ზრდას დედაქალაქში?
არ მინდა პოლიტიკური რაკურსით შევხედო ამ პროცესს, თუმცა ცხადია, ალბათ თავის დროზე მეტი ყურადღება და სიმკაცრე, გარკვეული ნორმატივების დაცვა რომ მოეთხოვა იმ ორგანოს და პირებს, ვინც შედარებით მარტივად გასცემდა მშენებლობის ნებართვებს, ალბათ დღეს ისეთი ,,ბეტონის ქალაქი“ არ გვექნებოდა, როგორიც სამწუხარო რეალობით მივიღეთ. თუმცა ვხედავ და მიხარია, რომ ქალაქის ურბანული განვითარების სწორი ხედვა ნელ­-­ნელა ყალიბდება და მკვიდრდება. მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენ საქმე გვირთულდება ამ კუთხით, მოქალაქეობრივი თვალსაზრისით, მივესალმები ქალაქის არქიტექტურული სამსახურის გამკაცრებულ მოთხოვნებს მშენებლების მიმართ, რაც მაიმედებს, რომ ქალაქს თავისი ძველებური ხიბლი შეუნარჩუნდება და არც ახალი, სწორად დაგეგმილი არქიტექტურული პროექტები იქნება ამოვარდნილი სივრციდან. შესაბამისად, თუკი სწორად მოხდება ამ მიმართულების დაგეგმვა, ბაზარიც გაიზრდება და მშენებლობის ხარისხიც აიწევს, რასაც მივესალმებით.
როგორ აისახება თქვენ მიერ შეთავაზებული უძრავი ქონების ფასებზე ლარის გაუფასურება და ამას მიბმული სამშენებლო მასალების ფასების ზრდა?
ლარის კურსის ცვალებადობამ და ფასების რადიკალურმა ზრდამ მართლაც ძალიან დაარტყა უძრავი ქონების ბიზნესს, თუმცა გამომდინარე იქიდან, რომ ჩვენ ისედაც უმაღლესი ხარისხის მასალებით ვმუშაობთ, თან თავად ვართ მშენებლები, ეს გათვლა ფასთწარმოქმნის პროცესშივე გათვალისწინებული გვქონდა. ამიტომ ჩვენ ბინის ფასები, მომატებული ხარჯის გამო, არ გაგვიზრდია, მაგრამ მესმის იმ დეველოპერების, ვინც სხვაზეა დამოკიდებული და იძულებულია, ხარჯები გაზრდილი ფასებით დაარეგულიროს.
რამდენად საჭიროა ამ პროცესში სუბსიდირება? მენაშენეთა ასოციაციის ხელმძღვანელი მიიჩნევს, რომ სუბსიდირების პროგრამა უნდა გაგრძელდეს, ვინაიდან ეს დეველოპერული ბიზნესისთვის ამ ეტაპზე სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია. თქვენ რას ფიქრობთ?
სუბსიდირების პროექტი სახელმწიფომ ძალიან საჭირო დროს წამოიწყო და ამით პანდემიის გამო ისედაც არეული ბაზარი მეტ­-­ნაკლებად დაასტაბილურა. გარკვეული პერიოდის შემდეგ, როცა პროექტი დასრულდა, დეველოპერებმა თავად დავაფინანსეთ საბანკო სექტორი ამ კუთხით და იპოთეკურ სესხებზე სუბსიდირებას მობინადრეებს ჩვენ ვუკეთებდით, მაგრამ, როგორც ზემოთ ვახსენეთ, მშენებლობის ხარჯები იმდენად გაძვირებულია, რომ თუკი პროექტი სახელმწიფოს დაფინანსებით კვლავ გაგრძელდება, ეს ორივე მხარეს დაეხმარება.
Colliers-ის უძრავი ქონების მიმოხილვის მიხედვით, 2021 წლის ოქტომბერში ახალაშენებული ბინების ეკონომ-სეგმენტი 2019 წლის მაჩვენებელთან შედარებით 16%-ით შემცირდა, მედიუმ-სეგმენტი 8%-ით გაიზარდა, ხოლო პრემიუმ-სეგმენტის მაჩვენებელმა 2019 წელთან შედარებით 27%-იანი კლება განიცადა. რა მოლოდინი გაქვთ ამ კუთხით 2022-სგან?
2020-2021 წელი ალბათ ბიზნესის ყველა სექტორმა მოგება-­ზარალის ზღვარზე გაიარა და მხოლოდ სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანმა, სტრატეგიულმა ბიზნესსუბიექტებმა გადაარჩინა ქვეყნის ეკონომიკა, რითაც ვერ დავიკვეხნით სამშენებლო დეველოპერები. მიუხედავად იმისა, გვქონდა თუ არა ჩვენ მშენებლობის გაგრძელების ფინანსური რესურსი, მოსახლეობის მხრიდან კაპიტალდაბანდების შიში იყო, რაც, ცხადია, გაყიდვების მაჩვენებელზე აისახა. თუმცა, გამომდინარე იქიდან, რომ ჩვენი რეზიდენტების უმეტესობა უცხოელები არიან, მათ პირიქით, ისეთი პატარა და ტურისტულად მიმზიდველი ქვეყნების ძებნა დაიწყეს, სადაც ინვესტირების პერსპექტივა მაღალია და, შესაბამისად, უძრავ ქონებაში თანხა აქ დააბანდეს. ამიტომ ვფიქრობ, რომ ეს ტენდენცია მომდევნო წელსაც შენარჩუნდება, რაც ძალიან კარგია ქვეყნის ეკონომიკისთვის.
თბილისის შემდეგ დეველოპერული ბაზრის ყველაზე დიდი წილი ბათუმზე მოდის. ხედავთ თუ არა სხვა ქალაქებშიც პერსპექტივას და გეგმავთ თუ არა პროექტებს დედაქალაქის გარეთ?
დიახ, ვგეგმავთ და განვიხილავთ კიდეც შავი ზღვის სანაპიროზე საინტერესო პროექტებს, თუმცა იქაც, კონკრეტულად კი ბათუმში, ძალიან გაჯერებულია სამშენებლო ბაზარი და ვფიქრობთ, თუკი ხელს მოვკიდებთ რაიმე პროექტს, ისიც არსებული კომპლექსებისგან განსხვავებული და გამორჩეული იქნება.
დაბოლოს, როგორია თქვენი კომპანიის შემდგომი განვითარების სტრატეგია?
ჩვენი კომპანია ჯერ სულ რაღაც ორი წლისაა და უკვე დიდი გეგმები და ჯანსაღი ამბიციები გვაქვს. 2022 წლისთვის ჩვენი გუნდი სამშენებლო მოცულობის 300%-იან ზრდას გეგმავს. მშენებლობას ვაწარმოებთ უმაღლესი სტანდარტების დაცვით, რაც ნიშნავს იმას, რომ ჩვენი სამშენებლო ობიექტები კონსტრუქციული და სეისმური მდგრადობით გამოირჩევა. კომპანიის თითოეული მიმდინარე თუ სამომავლო პროექტი დახვეწილი ექსტერიერით, ეფექტური შიდა დაგეგმარებით და გამორჩეული ლოკაციით მომხმარებლის კომფორტზეა გათვლილი. ჩვენი ფასეულობაც სწორედ ასეთია, რომ შევქმნათ მხოლოდ მაღალი ხარისხის პროდუქტი და ეს სტანდარტი ქართულ ბაზარზე დავამკვიდროთ.
სამომავლოდაც, ცხადია, ვაპირებთ, აღებული გეზი და ტემპი არ დავკარგოთ, გავალამაზოთ ჩვენი ქალაქი ქართული არქიტექტურული შენობებით და გარკვეული წვლილი შევიტანოთ თბილისის ურბანულ განვითარებაში. გვინდა, ძველ თბილისს ახალი სიცოცხლე მივანიჭოთ და შევქმნათ მომხმარებლის სურვილებსა და საჭიროებებზე ორიენტირებული სერვისი. გვაქვს ჯანსაღი ამბიცია, რომ რამდენიმე წელიწადში ბევრად გავზრდით მასშტაბებს და არა მხოლოდ ქართულ, არამედ უცხოურ ბაზარზეც შევძლებთ დადებითი ტენდენციების შექმნას.

«Апарт Девелопмент» — один из самых быстрорастущих представителей девелоперского рынка Грузии. Компания, созданная в 2019 году, уже имеет статус предприятия третьей категории, в следующем году планируется повышение до второй категории. Компания начала работу два года назад с площадью застройки 2500 кв.м, а сейчас этот показатель превышает 15000 кв.м. Стремительный рост команды связан с первым смелым шагом – стартом масштабного проекта в Старом Тбилиси. Речь идет о Панораме Старого города, предусматривающей обновление старых районов. Мы поговорили с основателем компании Apart Development Бекой Хоперией, который основал компанию на собственном опыте развития и управления.
Компания «Апарт Девелопмент» была основана два года назад, когда рынок девелопмента уже был достаточно насыщен. Следует также учитывать, что пандемия началась вскоре после создания компании. Тем не менее, вам все же удалось вырасти. как?
Проект «Старый Тбилиси», над которым мы сейчас работаем, имеет интересную концепцию, аналогов которой сегодня на грузинском рынке немного, поэтому, наверное, это и есть залог успеха. Качественно многофункциональный комплекс премиум-класса оказался востребованным, что привело к началу новостроек аналогичного типа с нашей стороны. Среди них проект реновации старых зданий на улице Бухаидзе и другие.
Что касается периода пандемии, то многим компаниям было действительно сложно справиться с этим вызовом — некоторые вообще прекратили работу и отправили своих сотрудников домой, а мы, к счастью, нашли материальные ресурсы, чтобы нанять еще больше людей как в строительстве, так и в администрации, и это конечно нас усилило командой, которая постоянно поддерживает и чувствует друг друга — когда компании нужна поддержка сотрудника, а когда — отдельному сотруднику нужна помощь компании.
Как мы уже упоминали, вы инициировали ответственный проект «Панорама Старого города», который включает в себя замену, укрепление и ремонт фасадов различных ветхих домов в старом Тбилиси. Как продвигается процесс и с какими проблемами вы сталкиваетесь?
В целом следует отметить, что получить разрешение на новое строительство в тбилисской мэрии в Старом Тбилиси достаточно сложно, так как здесь расположены исторические памятники. Поэтому многим компаниям просто не стоит начинать строительство с заниженной прибылью, и при всем этом они не соответствуют требованиям. И для нас это определенная социальная и гражданская ответственность укреплять красивые, пусть и аварийные здания, даже если финансово выгоднее строить в другом районе. Проблемы встречаются на каждом шагу – например, в Чугуретском районе много грунтовых вод и скалистых склонов и этому необходимо качественное укрепление и изоляция, которая требует немалых финансовых средств и привлечения специально приглашенных специалистов. Также очень опасно с архитектурной точки зрения возводить современное здание в старом Тбилиси, над которым работают наши очень опытные архитекторы Дадуна Шаташвили и Ника Чхеидзе. Мы постоянно консультируемся с Советом по культурному наследию мэрии Тбилиси относительно внешнего вида здания.В конце концов, я точно знаю, что проект, созданный в результате стольких усилий, раздумий и финансов, обязательно окупится и займет почетное место в самом сердце города.
Как раз здесь же мы зададим вам один из самых проблемных вопросов для Тбилиси… Как вы себе представляете градостроительное развитие этого города?
Градостроительство города — такая масштабная тема, на данном этапе я предпочитаю говорить об узком направлении, которым мы занимаемся вместе с моей командой и архитекторами. Мы работаем в одном из небольших районов Старого Тбилиси, и здесь тоже уделяем большое внимание каждой мелочи, благодаря чему происходит органичное слияние старой и современной архитектуры. Для меня, как для тбилисца, очень важно сохранить очарование города, который мне нравится и люблю с детства. Именно поэтому на фасадах наших проектов присутствуют фрагменты старых тбилисских балконов, очарование грузинского кирпича и т.д.
Если говорить опять же в сторону Старого Тбилиси, то важно, чтобы планирование схем транспортного движения на этих узких и маленьких улочках было выполнено правильно. А также важно сохранить мультикультурализм, когда семьи разных национальностей жили вместе в центре города и уважали традиции друг друга. Я рад, что в нашем комплексе такая перспектива велика, ведь у нас есть и грузины, и жители разных национальностей, которые любят наш город.
Около 71% разрешений, выданных в Тбилиси за последние годы, относятся к жилой недвижимости. На ваш взгляд, насколько может вырасти рынок жилой недвижимости в столице?
Я не хочу смотреть на этот процесс с политической точки зрения, однако ясно, что, возможно, в свое время требовалось больше внимания и строгости, соблюдение определенных нормативов тем органам и лицам , которые относительно легко выдавали разрешения на строительство. В целом такого «бетонного города» у нас сегодня, наверное, не было бы, как в печальной реальности мы его получили. Однако я вижу и радуюсь, что правильное видение градостроительного развития города потихоньку формируется и утверждается. Хотя наша работа в этом плане усложняется, с точки зрения горожанина я приветствую ужесточение требований архитектурной службы города к строителям, что вселяет надежду на то, что город сохранит свое былое очарование, а новые , правильно запланированные архитектурные проекты будут к месту . Поэтому, если правильно спланировать это направление, рынок будет расти, а качество строительства повышаться, что мы приветствуем.
Как девальвация лари и связанное с этим повышение цен на строительные материалы повлияют на цены предлагаемой вами недвижимости?
Изменение курса лари и радикальное повышение цен очень сильно ударили по бизнесу в сфере недвижимости, однако в связи с тем, что мы и так работаем с самыми качественными материалами, и к тому же сами являемся строителями, этот расчет был учтен в процессе ценообразования. Поэтому мы не повысили цены на квартиры из-за возросших затрат, но я понимаю тех застройщиков, которые зависят от других и вынуждены корректировать затраты с ростом цен.
Насколько необходима субсидия в это процессе? Глава объединения строителей считает, что программу субсидирования нужно продолжать, так как на данном этапе она жизненно необходима девелоперскому бизнесу. Что вы думаете?
Государство запустило проект субсидирования в очень нужный момент и таким образом стабилизировало и без того более или менее хаотичный рынок из-за пандемии. Через какое-то время, когда проект закончился, застройщики сами профинансировали банковский сектор в этом плане, мы субсидировали ипотечные кредиты для арендаторов, но как мы уже упоминали выше, затраты на строительство настолько дороги, что в случае продолжения проекта с финансированием государства, это поможет обеим сторонам.
По данным Colliers Real Estate Review, в октябре 2021 года эконом-сегмент новостроек сократился на 16% по сравнению с 2019 годом, средний сегмент вырос на 8%, а премиум-сегмент сократился на 27% по сравнению с 2019 годом. Каковы ваши ожидания от 2022 года в этом отношении?
В 2020-2021 годах, наверное, все отрасли бизнеса прошли по грани прибыли и убытков, и только жизненно важные, стратегические субъекты бизнеса спасли экономику страны, чем не могут похвастаться застройщики. Вне зависимости от того, были ли у нас финансовые ресурсы для продолжения строительства, существовала боязнь капитальных вложений со стороны населения, что, конечно же, отражалось на цифре продаж. Однако из-за того, что большинство наших жителей – иностранцы, они, наоборот, стали искать такие маленькие и туристически привлекательные страны, где высоки инвестиционные перспективы, а значит, и вкладывать деньги в недвижимость именно здесь. Поэтому я думаю, что в следующем году эта тенденция сохранится, что очень хорошо для экономики страны.
Батуми имеет наибольшую долю рынка девелопмента после Тбилиси. Видите ли вы перспективы в других городах и планируете ли проекты за пределами столицы?
Да, мы планируем и обсуждаем интересные проекты на Черноморском побережье, однако там, конкретно в Батуми, строительный рынок очень насыщен, и мы думаем, что если брать какой-то проект, то он будет отличаться от существующих комплексов
Наконец, какова стратегия дальнейшего развития вашей компании?
Нашей компании всего два года, а у нас уже большие планы и здоровые амбиции. К 2022 году наша команда планирует увеличить объемы строительства на 300%. Мы осуществляем строительство с соблюдением самых высоких стандартов, а это значит, что наши строительные объекты конструктивны и сейсмоустойчивы. Каждый текущий или будущий проект компании разработан для удобства пользователя с изысканным внешним видом, эффективной внутренней планировкой и выдающимся расположением. Наша ценность такова, что мы создаем только качественную продукцию и устанавливаем этот стандарт на рынке Грузии.
В будущем, конечно, мы намерены не сбиваться с выбранного пути и темпа, украшать наш город грузинскими архитектурными постройками и внести определенный вклад в градостроительство Тбилиси. Мы хотим дать новую жизнь старому Тбилиси и создать сервис, ориентированный на пожелания и потребности пользователя. У нас есть здоровые амбиции, что через несколько лет мы значительно увеличим масштабы и создадим положительные тенденции не только на рынке Грузии, но и на внешнем рынке.