გარემო, სადაც ვცხოვრობთ, უდიდეს გავლენას ახდენს ჩვენს ფიზიკურ თუ მენტალურ ჯანმრთელობაზე. გამწვანება და რეკრეაციული ზონების არსებობა კი განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია ისეთ ქალაქში, როგორიც თბილისია.
ხშირია ფაქტი, როდესაც დეველოპერები მხოლოდ საცხოვრებელი ფართების გაშენებაზე არიან ორიენტირებული, ხოლო გამწვანება და რეკრეაციული ზონების მოწყობა მათთვის მეორეხარისხოვანია. თუ გსურთ, თქვენი საცხოვრებელი გარემო იყოს კეთილმოწყობილი და ჰარმონიული, აუცილებლად დასვით დეველოპერთან კითხვა – მოიცავს თუ არა სამშენებლო პროექტი რეკრეაციულ ზონებს?
მსოფლიო ურბანიზაციის პროცესში, მაშინ, როდესაც ქალაქები სავსეა მანქანებით, გამონაბოლქვით, მიმდინარე თუ ახალი მშენებლობებით, გაჩნდა მოთხოვნა, რომელიც ექსტერიერის გამწვანებისა და რეკრეაციული ზონების მოწყობის აუცილებლობას გულისხმობს.
მსოფლიოში ბიომრავალფეროვნების შემცირების მთავარი მიზეზი ურბანიზაციაა. 1992 წლიდან მოყოლებული, ურბანული სივრცეები გაორმაგდა, გაეროს მიერ გავრცელებული ინფორმაციით კი 2050 წლისთვის მსოფლიოს მოსახლეობის 68% ქალაქში იცხოვრებს, რაც ეკოსისტემას კიდევ უფრო დატვირთავს.
საქართველოში გამწვანებული ტერიოტორიები შემაშფოთებლად მცირდება. ლოგიკურია, ეს ფაქტი ყველა ჩვენგანის ჯანმრთელობაზე აისახება. მეტი მწვანე სივრცე კი მშვიდი და ჯანსაღი სულიერი თუ ფიზიკური მდგომარეობის გარანტია.
ადამიანი 9,5 ტონა ჰაერს სუნთქავს წელიწადში, მაგრამ აქედან ჟანგბადის წილი 23%-ია. ჩვენ ამოსუნთქვისას მესამედზე ოდნავ მეტ ჩასუნთქულ ჟანგბადს ვათავისუფლებთ. აქედან გამომდინარე, წელიწადში 740 კილოგრამი ჟანგბადი გვჭირდება, რომელიც, უხეშად რომ ვთქვათ, შვიდი ან რვა ხის ტოლფასია.
აპარტ დეველოპმენტი ზრუნავს მობინადრეების არა მხოლოდ ფიზიკურ კომფორტზე, არამედ მათთვის ქმნის ჯანსაღ საცხოვრებელ გარემოს. ამიტომაც პროექტ Old City Panorama-ს ერთ-ერთი პრიორიტეტი რეკრეაციული ზონის გაშენებაა, რომელიც 1700 კვ.მ სივრცეზე იქნება განთავსებული. კომპლექსი მდებარეობს ნაკლებად ხალხმრავალ, მშვიდ უბანში და შესაბამისად, მცირეა გამონაბოლქვიც.
მსოფლიოში ეკო-მეგობრული ტენდენცია შეინიშნება, ჩვენც მისი შემადგენელი ნაწილი ვართ, ამიტომ მნიშვნელოვანია ტემპს ფეხი ავუწყოთ და მცირედი წვლილი მაინც შევიტანოთ ეკოსისტემის გაუმჯობესებასა და უკეთესი მსოფლიოს შექმნაში.

The environment we live in has a major impact on our physical and mental health. Greenery and the existence of recreational areas are particularly important in a city like Tbilisi
It is often the case that developers are focused only on the construction of residential areas, while landscaping and the arrangement of recreational areas are of secondary importance to them. If you want your living environment to be comfortable and harmonious, be sure to ask the developer – does the construction project include recreational areas?
In the process of world urbanization, when cities are full of cars, emissions, existing or new constructions, there is a demand for exterior landscaping and recreational areas.
The main reason for the decline of biodiversity in the world is urbanization. Since 1992, urban spaces have doubled, and according to the United Nations, by 2050, 68% of the world’s population will live in cities, which will further strain the ecosystem.
Green spaces in Georgia are alarmingly shrinking. Logically, this fact affects the health of us all. More greenery is the key to peace of mind and a healthy mental and physical state.
A person breathes 9.5 tons of air per year, but the share of oxygen is 23%. When we exhale, we release a little more than a third of the oxygen we take in. Therefore, we need 740 kilograms of oxygen per year, roughly the equivalent of seven or eight trees.The apartment development takes care of not only the physical comfort of the residents, but also creates a healthy living environment for them. That is why one of the priorities of the Old City Panorama project is the development of a recreational area, which will be located on a 1700 sq.m. The complex is located in a less crowded, quiet area and therefore has less emissions.
There is an eco-friendly trend in the world, we are also a part of it, so it is important to keep up with the pace and make at least a small contribution to improving the ecosystem and creating a better world.