ხშირ შემთხვევაში, საქართველოში ბინას უცხოეთის მოქალაქეები ყიდულობენ. მათ მიზანს, ძირითადად წარმოადგენს, თბილისსა და საქართველოში უძრავ ქონებაში ინვესტიციის ჩადება. ზოგადად, უძრავი ქონება ერთ-ერთი ყველაზე სარფიანი საინვესტიციო ინსტრუმენტია, რასაც მრავალი უპირატესობა გააჩნია:
• ● შეგიძლიათ მიიღოთ რეზიდენტის სტატუსი ან მეორეული პასპორტი;
• ● დაიცვათ თქვენი ფული ინფლაციისგან;
• ● შეგიძლიათ ფულის დაბანდება ეწ.- საგადასახადო თავშესაფრებში, იგივე Tax haven, რომლებშიც მოიაზრება ქვეყნები, სადაც დაბალი გადასახადებია;
• ● გაქვთ ბინა, სადაც შეგიძლიათ იცხოვროთ, გაატაროთ შვებულების პერიოდი ან აქციოთ შემოსავლის წყაროდ;
შეგვიძლია, OLD CITY PANORAMA-ს მაგალითზე განვიხილოთ, თუ როგორ უნდა გახდეთ რეზიდენტი საქართველოში ბინის შეძენის შემთხვევაში.
საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით მოკლევადიანი ბინადრობის ნებართვა გაიცემა უცხოელზე და მისი ოჯახის წევრებზე, თუ უცხოელი საქართველოს ტერიტორიაზე, ფლობს საკუთრებას უძრავ ნივთზე (გარდა სასოფლო სამეურნეო დანიშნულების მიწისა), რომლის ღირებულება აღემატება 100 000 აშშ დოლარის ექვივალენტს ლარში. შესაბამისად, Old City Panorama-ს კომპლექსში მინიმუმ 75 კვ.მ აპარტამენტის შეძენის შემთხვევაში გეძლევათ უფლება, გახდეთ საქართველოს რეზიდენტი 1 წლის ვადით.
დროებითი ბინადრობის ნებართვა პირველად გაიცემა არანაკლებ 6 თვით და არა უმეტეს 1 წლის ვადით. მისი გახანგრძლივება დამატებით 5 წლამდე ვადით შეიძლება.
მნიშვნელოვანია, რომ უძრავი ქონება ის იშვიათი საინვესტიციო ინსტრუმენტია, რისთვისაც ბანკიდან სესხის აღება საკმაოდ მარტივია. იპოთეკური სესხების პროცენტი შედარებით დაბალ დონეს ინარჩუნებს, ამასთანავე ბანკების მხრიდან მაღალ სანდოობას და სესხების გაცემის მზადყოფნას განაპირობებს. დროთა განმავლობაში უძრავი ქონებიდან მიღებული შემოსავლების წილი იზრდება, თუ ბინას მშენებარე პროექტში შეიძენთ, უძრავი ქონების ფასი პროექტის განვითარების ყოველ ეტაპზე გაიზრდება. მნიშვნელოვანია ისიც, რომ სტაბილურად მზარდია ქირის გადასახადი გრძელვადიან პერიოდში, რაც საერთო ჯამში ინვესტიციიდან მიღებულ სარგებელს კიდევ უფრო ზრდის.
● თუ უძრავ ქონებას იპოთეკური სესხის საშუალებით ყიდულობთ და სესხის ხარჯებს მიღებული შემოსავლებისგან მიღებული თანხა აღემატება, ბინა თვითონ ,,ამოიღებს თავს’’ და თქვენ ზედმეტი ხარჯისგან გათავისუფლდებით.
როგორც წინა ბლოგში აღვნიშნეთ, ამისთვის შეგიძლიათ დაიხმაროთ ფინანსური ფორმულა ROI რომ წინასწარ მარტივად გამოთვალოთ განხორციელებული ინვესტიციიდან მიღებული სარგებელი.
უძრავ ქონებაში ინვესტიციის ჩადებას მრავალი დადებითი მხარე აქვს, რასაც შეუძლია არა ერთი სარგებელი მოგიტანოთ, მათგან ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი კი რეზიდენტობის უფლებაა უცხოელებისთვის. ასე რომ დროა იფიქროთ ისეთ გონივრულ ინვესტიციაზე, როგორიც ოლდ სითი პანორამაში აპარტამენტის შეძენაა, სადაც დაგხვდებათ ყველაფერი, თქვენი კომფორტისთვის.

Во многих случаях квартиры в Грузии покупают иностранные граждане. Их основная цель – инвестиции в недвижимость в Тбилиси и Грузии. В целом недвижимость является одним из самых выгодных инструментов инвестирования, который имеет множество преимуществ:
• ● Вы можете получить статус резидента или дополнительный паспорт;
• ● Защитите свои деньги от инфляции;
• ● Вы можете вкладывать деньги в так называемые налоговые гавани, к которым относятся страны с низкими налогами;
• ● Есть ли у вас квартира, в которой вы можете жить, проводить отпуск или превратить ее в источник дохода;
На примере СТАРОГО ГОРОДА ПАНОРАМА можно рассмотреть, как стать резидентом Грузии в случае покупки квартиры.
Согласно законодательству Грузии, краткосрочный вид на жительство выдается иностранцу и членам его семьи, если иностранец владеет недвижимостью на территории Грузии (кроме земель сельскохозяйственного назначения), стоимость которой превышает эквивалент 100 000 долларов США. Поэтому, если вы приобретете квартиру площадью не менее 75 квадратных метров в комплексе Old City Panorama, вы имеете право стать резидентом Грузии сроком на 1 год.
Временный вид на жительство выдается впервые на срок не менее 6 месяцев и не более 1 года. Он может быть продлен на дополнительный период до 5 лет.
Важно отметить, что недвижимость – это редкий инвестиционный инструмент, для которого получить кредит в банке довольно просто. Процентная ставка по ипотечным кредитам остается на относительно низком уровне, и в то же время это обуславливает высокую надежность и готовность выдавать кредиты со стороны банков. Со временем доля доходов от недвижимости увеличивается, если вы покупаете квартиру в строящемся проекте, цена недвижимости будет увеличиваться на каждом этапе развития проекта. Также важно, чтобы арендная плата неуклонно росла в долгосрочной перспективе, что еще больше увеличивает общую отдачу от инвестиций.
Если вы приобрели недвижимость с помощью ипотечного кредита и суммы получаемых доходов превышают расходы на выплату кредита, квартира сама собой обеспечит покрытие платежей, и вы будете освобождены от излишних расходов.
Как мы уже упоминали, вы можете использовать финансовую формулу ROI, чтобы легко рассчитать выгоду от инвестиций, сделанных заранее.
Инвестирование в недвижимость Тбилиси имеет множество позитивных аспектов, которые могут принести вам выгоды, одной из важнейших из является вид на жительство для иностранцев. Так что пора задуматься о таком разумном вложении, как покупка квартиры в новостройке Old City Panorama, где вы найдете все для своего комфорта.