თბილისის მერმა კახა კალაძემ ვიცე-მერ ირაკლი ხმალაძეს ისტორიულ უბნებში მდებარე ავარიული შენობა-ნაგებობების პრობლემის მოგვარების მიზნით, პროგრამის შექმნა დაავალა. კახა კალაძის თქმით, სხვა უბნებში უკვე მიმდინარეობს ავარიული სახლების ჩანაცვლების პროგრამა, თუმცა, საჭიროა, შემუშავდეს მიდგომა ისტორიულ არეალებში მდებარე ავარიული შენობა-ნაგებობებისთვის. თავის მხრივ, ვიცე-მერმა განმარტა, რომ ისტორიულ უბნებში K2 კოეფიციენტი არ გაიზრდება და შესაძლოა, ინვესტორებს ავარიული სახლის გამოსყიდვის, ან რეაბილიტაციის სანაცვლოდ, სხვა უბანში, კოეფიციციენტის გაზრდა შესთავაზონ. ხმალაძის თქმით, მუშავდება სხვა ვერსიაც, თუმცა ჯერ ამის თქმა არ შეუძლია.
რა შემთხვევაში შეიძლება ბიზნესი მერიის ახალი პროგრამით დაინტერესდეს? – ეს კითხვა BM.GE-მ იმ კომპანიის წარმომადგენელს დაუსვა, რომელსაც დედაქალაქის მასშტაბით ისტორიულ არეალებში ავარიული შენობების ჩანაცვლების გამოცდილება აქვს.
კომპანიის აღმასრულებელი დირექტორი თვლის, რომ დღეს ერთ-ერთი პრობლემური საკითხი მოსახლეობასთან კომუნიკაციაა, სადაც მერიის ჩართულობა პროცესებს გაამარტივებს.
“აპარტ დეველოპმენტი ერთ-ერთი პირველი იყო, რომელმაც ისტორიულ უბნებში ავარიული შენობების ჩანაცვლება დაიწყო. იმისთვის, რომ ჩვენთვის კომერციულად საინტერესო ყოფილიყო ეს პროექტები, აქცენტი გავაკეთეთ არა მრავალბინიან კორპუსებზე, არამედ დაბალი განაშენიანების მრავალფუნქციურ კომპლექსებზე, სადაც ხარისხია მნიშვნელოვანი და არა რაოდენობა. თუმცა იმისთვის, რომ სხვა ბიზნეს სუბიექტებისთვისაც საინტერესო გახდეს, ვფიქრობ, რომ მერიის ინიციატივა თუ გარდაიქმნება ხელშემწყობ პროგრამად.
არსებობს საკმაოდ ბევრი ბიუროკრატიული ბარიერი, რომელიც განსაკუთრებით ისტორიულ უბნებში კიდევ უფრო მეტად გართულებულია და ეს აფერხებს დროში პროცესების განხორციელებას. ერთ-ერთი მწვავე საკითხი არის მოსახლეობასთან მოლაპარაკება, რადგან მათი მხრიდან ხშირია ხოლმე არარელევანტური მოთხოვნები. ვეღარ შევდივართ ახალ ობიექტებზე და პრობლემაც მოუგვარებელი რჩება. ამ ნაწილში თუ მერია შუამავლის როლს იკისრებს, ძალიან კარგი იქნება”, – ამბობს “აპარტ დეველოპმენტის” აღმასრულებელი დირექტორი თათა დგებუაძე.
მისი თქმით, თავად ისტორიულ უბნებში შენობების ჩანაცვლებაში კომერციულ ინტერესს არა საცხოვრებელ ბინებში, არამედ კომერციულ ფართებსა და სხვა მომსახურებების შესრულებაში ხედავენ. თუმცა იმ შემთხვევაში, თუ K2-კოეფიციენტთან მიმართებით ცვლილებები იქნება, ეს დეველოპერების ინტერესს მსგავსი პროექტების მიმართ კიდევ უფრო მეტად გაზრდის.
“K2 კოეფიციენტი შემაფერხებელი ფაქტორია და ბუნებრივია ვერ მოხდება მაღალსართულიანი პროექტების განხორციელება, იმიტომ, რომ არსებობს სიმაღლის შეზღუდვა. ზუსტად ამიტომ ჩვენ ვფიქრობ, რომ ვიპოვეთ სწორი ნიშა და გავედით პრემიუმ სეგმენტზე, სადაც მომხმარებლის მხრიდან შეზღუდული რაოდენობის ბინებზეა და აქცენტი ჩვენი მხრიდან კეთდება უფრო მომსახურების ნაწილზე, რასაც ჩვენი კომპანია სთავაზობს. ცხადია თუ კოეფიციენტის გადახედვა მოხდება, რა თქმა უნდა, ეს უფრო მეტ ბიზნესსუბიექტს დააინტერესებს”, – აცხადებს “აპარტ დეველოპმენტის” აღმასრულებელი დირექტორი თათა დგებუაძე.

Мэр Тбилиси Каха Каладзе поручил вице-мэру Ираклию Хмаладзе разработать программу по решению проблемы аварийных зданий и сооружений, расположенных в исторических районах. По словам Кахи Каладзе, в других районах уже реализуется программа замены аварийных домов, однако необходимо разработать подход к аварийным зданиям и сооружениям, расположенным в исторических районах. С другой стороны, вице-мэр пояснил, что в исторических районах коэффициент К2 повышаться не будет, а инвесторам может быть предложено повышение коэффициента в другом районе в обмен на выкуп или реабилитацию аварийного дома. По словам Хмаладзе, разрабатывается другая версия, но он пока не может этого сказать.
В каком случае бизнес может заинтересоваться новой программой мэрии? — этот вопрос задал BM.GE представителю компании, имеющей опыт замены поврежденных зданий в исторических районах по всей столице.
Исполнительный директор компании считает, что одним из проблемных вопросов на сегодняшний день является общение с населением, где привлечение мэрии упростит процессы.
«Апарт Девелопмент одним из первых пришел на смену аварийной застройке в исторических районах. Чтобы эти проекты были для нас коммерчески интересны, мы сосредоточились не на многоквартирных домах, а на малоэтажных многофункциональных комплексах, где важно качество, а не количество. Но чтобы было интересно и другим субъектам бизнеса, я думаю, что инициатива мэрии будет трансформирована в программу поддержки.
Довольно много бюрократических барьеров, которые еще сложнее, особенно в исторических районах, и это тормозит реализацию процессов во времени. Одним из насущных вопросов является ведение переговоров с населением, ведь зачастую они выдвигают неактуальные требования. Мы больше не можем получить доступ к новым объектам, и проблема остается нерешенной. В этой части, если мэрия возьмет на себя роль посредника, это будет очень хорошо», — говорит исполнительный директор «Апарт Девелопмент» Тата Дгебуадзе.
По его словам, коммерческий интерес они видят в замене зданий в исторических районах не жилыми квартирами, а коммерческими помещениями и выполнением других услуг. Однако если будут изменения в отношении К2-коэффициента, это еще больше повысит интерес разработчиков к таким проектам.
«Коэффициент К2 является сдерживающим фактором и, естественно, высотные проекты не могут быть реализованы, потому что есть ограничение по высоте. Именно поэтому мы считаем, что нашли правильную нишу и вошли в премиальный сегмент, где со стороны заказчика ограниченное количество квартир, а с нашей стороны упор больше делается на сервисную часть, которую предлагает наша компания. Понятно, что если коэффициент будет пересмотрен, то, конечно, это заинтересует больше субъектов бизнеса», — говорит Тата Дгебуадзе, исполнительный директор «Апарт Девелопмент».