დიდი პასუხისმგებლობაა იყო წარმატებული ქალი, ვინაიდან, ბევრი გარშემომყოფისთვის მაგალითსა და მოტივაციის წყაროს წარმოადგენ. წარმატება კი ყველაზე სასიამოვნო მაშინ არის, როდესაც დიდი შრომის შედეგად მოდის. OK! წარმოგიდგენთ ინტერვიუს დეველოპერული კომპანია Apart Development-ის აღმასრულებელ დირექტოთან, თათა დგებუაძესთან, რომელმაც ისაუბრა მის მიერ განვლილი გზის, მიღწევებისა და ოჯახის შესახებ.
თათა, თქვენ დამოუკიდებელი ცხოვრება საკმაოდ ადრე დაიწყეთ. გვიამბეთ თქვენ მიერ გადადგმული პირველი ნაბიჯების შესახებ.
ზოგადად, ვთვლი, რომ დამოუკიდებელი ცხოვრება აუცილებებლია ყველა ახალგაზრდისთვის, ამის გარეშე, ვერ შეიცნობ საკუთარ თავს, საკუთარ შესაძლებლობებს. უნივერსიტეტში ჩაბარების შემდეგ, მეც მეგონა, რომ უკვე ,,დიდი’’ გოგო ვიყავი, რადგან ჩემი მეგობრები უკვე ოჯახებს ქმნიდნენ, თუმცა მას შემდეგ, რაც გავცდი ჩემს სოციუმს და უცხო ქვეყანაში სრულიად მარტო აღმოვჩნდი, მივხვდი, რომ სწორედ ახლა ვსწავლობდი ცხოვრების ანა-ბანას, მივხვდი ფულის ფასს, თუ რატომ მასწავლიდა მამაჩემი დღიური ბიუჯეტი მქონოდა განსაზღვრული, რომელშიც უნდა ჩავტეულიყავი… გარდა იმისა, რომ ლონდონში ძალიან საინტერესო თეორიული ცოდნა და აკადემიური ხარისხი მივიღე, ვთვლი, რომ ის ცხოვრებისეული გამოცდილება არანაკლებ მნიშვნელოვანი იყო ჩემთვის. და დიახ, შემიძლია ვთქვა, რომ სწორედ აქედან იწყება ჩემი კარიერა, კაფის მომსახურე პერსონალის დონიდან, პროფესიული გამოცდილებების გავლით დღემდე…
მაშინ, როცა იცი, რომ საკუთარ თავზე სრულად შენ ხარ პასუხისმგებელი ფინანსურად, განსაზღვრული გაქვს ყოველკვირეული ხარჯი და ხვდები, თუ ამ თანხას ვერ გამოიმუშავებ, უბრალოდ უკან დაბრუნება მოგიწევს (ვუტრირებ, ცხადია, მშობლების მხარდაჭერის იმედი სულ მქონდა) ხვდები, რომ დასვენების უფლება და დრო უბრალოდ არ გაქვს. თუ ძალიან სწორად არ განსაზღვრე ყოველი დღე, საათი, შეიძლება თვის ბოლოს უბრალოდ საჭმლის ფული არ დაგრჩეს. ცხადია, ეს ყოველდღიური რუტინა რომ განვაზოგადოთ, ვნახავთ რომ ცხოვრების სქემაა ასე აწყობილი – თუ არ ჩერდები, არ გეზარება, არ გეშინია – გიფასდება და არასოდეს ,,მოგშივდება’’ და თუ მხოლოდ სხვის იმედად ხარ, ერთ დღესაც ის ,,სხვა’’ უბრალოდ აღარ დაგაფინანსებს
.ფილოსოფია იქით იყოს და ჩემი კარიერული პირველ ნაბიჯები, მაშინ მწარედ, ახლა კი ღიმილით მახსენდება. მაგალითად, მიმუშავია ისეთ კაფეში, სადაც დილის 5 საათზე იატაკების წმენდით ვიწყებდი, პარალალურად უმაღლესი კლასის რესტორანში, სადაც პირადად მოვმსახურებივარ ჯუდ ლოუს, ჰიუ გრანტს (რომელსაც შემთხვევით ყავა გადავასხი) ყველაზე კარგად ანაზღაურებადი სამსახური კი მაღაზია ,,ზარას’’ დარბაზის მენეჯერობა იყო, რასაც არა მხოლოდ მე, მთელი ჩემი სამეგობრო სიამაყით აღნიშნავდნენ ხოლმე, რადგან ემიგრანტი სტუდენტისთვის საათში 10-15 ფუნტის ანაზღაურება დიდ ფუფუნებად ითვლებოდა.
მას შემდეგ, რაც საქართველოში დავბრუნდი, ჩემი კარიერა უკვე პროფესიული კუთხით განვითარდა. მეამაყება, რომ პირველი, უმსხვილესი სარეკლამო ინდუსტრიის ,,სარკის’’ თანამშრომელი ვიყავი, რომელმაც ამ სფეროს ტოპ მენეჯერები გამოზარდა. მას შემდეგ არაერთი მსხვილი, ადგილობრივი თუ საერთაშორისო კომპანია გამოვიარე და ამ დაგროვილი გამოცდილებით, რიგითი მენეჯერიდან ჯერ დეპარტამენტების უფროსად ვიმუშავე, ახლა კი კომპანიის მმართველ პოზიციაზე ვარ.
როგორ ახერხებდით უცხო ქვეყანასა და გარემოსთან შეჩვევის, განათლების მიღებისა და მუშაობის სინთეზს?
როგორც ზემოთ აღვნიშნე, თუ კი გააზრებული გაქვს მიზანი, რისთვის მიდიხარ, რა გინდა მიიღო ამ პერიოდისგან და როგორი უნდა დაბრუნდე შენს ქვეყანაში, ზუსტად უნდა განსაზღვრო ყოველი დღე.
როგორც კი ჩავედი, მაშინვე ჩამოვიყალიბე სამოქმედო გეგმა, როგორც სტუდენტს, შემეძლო ოფიციალურად მემუშავა მხოლოდ 20 საათი კვირაში, დამატებითი სამუშაოები, დამატებითი შემოსავალი იყო, ასევე მქონდა 2 პარალალური კურსი და 1 თავისუფალი დღე, რომელსაც აუცილებლად ვუთმობდი გართობა-დასვენებას.
შესაბამისად, იყო პერიოდი, როცა დღეს დილის 5 საათზე ვიწყებდი და ღამის 12-ზე ვასრულებდი, დაახლოებით ამ გრაფიკით:
05:00 – 09:00 – კოფი შოფში მუშაობა;
10:00 – 14:00 – ლექცია
15:00 – 18:00 – ზარაში მუშაობა;
19:30 – 22:30 – ლექცია
სწორედ ამ პერიოდმა გამზარდა და დამარწმუნა საკუთარ შესაძლებლობებში. საბოლოოდ, ჩემ მიერ გამომუშავებული თანხით, გარდა იმისა, რომ ფინანსურად აბსოლუტურად დამოუკიდებლად ვცხოვრობდი, შევძელი ინგლისის არაერთ ქალაქში და რამდენიმე ქვეყნაში მოგზაურობა. ამასთან ერთად, ძალიან სასაცილოდ მახსენდება ის, რომ ყოველი კვირის ბოლოს, ხელფასის აღების შემდეგ, ე.წ. ,,თავისუფალი ფული’’ რაც მრჩებოდა მივრბოდი ჩემს საყვარელ მაღაზიებში, სადაც თითქმის ყოველთვის ვყიდულობდი არა ყოველდღიურ ტანსაცმელს, რაც იქ მჭირდებოდა, არამედ პიჯაკებს, მაღალქუსლიან ფეხსაცმელებს და სახლში ვაგზავნიდი, წარწერით – ,,რომ ჩამოვალ, დამჭირდება’’. ასე დავაგროვე მშვენიერი ,,ბიზნეს ლედის’’ გარდერობი, რისთვისაც ქვეცნობიერად იქიდანვე ვემზადებოდი.
თქვენ რამდენიმე ე.წ. ,,სელებრითი’’ ახსენეთ, ვინ არიან ის განსაკუთრებული ადამიანები ან სიტუაციები, ვისაც უცხოეთში ცხოვრების დროს შეხვედრიხართ?
დიახ, საბედნიეროდ მსოფლიოს გულში (ლონდონს ვგულისხმობ) ყოფნა იმითაც არის გამორჩეული, რომ ნებისმიერ დროს შეიძლება გადაეყარო შენს კუმირს, ან მეტიც, დედოფალთან დაახლოებული პირების გარემოცვაში მოხვდე.
,,სელებრითებზე’’ სანამ გადავალთ, ჩემთვის ერთ-ერთ ყველაზე გამორჩეულ და მნიშვნელოვან დღეს გავიხსენებ, როდესაც მქონდა ბედნიერება, ბატონი გელა ჩარკვიანის ელჩად ,,კურთხევის’’ ცერემონიას დავსწრებოდი. ბატონი გელა და ქ-ნი ნანა დედოფალთან იმყოფებოდნენ ოფიციალური ვიზიტით, სრული ეტიკეტის დაცვით, საოცარი ცერემონია შედგა, ბატონები რამდენიმე ეტლით და დედოფლის საპატიო დაცვით მოაცილეს ღონისძიებაზე, სადაც მათ უკვე საქართველოს გამორჩეული წარმომადგენლები ელოდნენ ახალი წოდების მისალოცად. ძალიან მადლიერი ვარ ბედის და ჩემი მეგობრების, ვისი წყალობითაც მეც არაერთხელ მომიწია მსგავსი, მაღალი დონის ღონისძებაზე, სტუმრის ამპლუაში ყოფნა. ამის პარალალურად კი, შეიძლება მსგავსი წვეულებიდან მეორე დღეს მე თავად მემუშავა ასეთ ღონისძიებაზე მიმტანად. მახსოვს ასევე ერთი გამორჩეული დღე სასტუმრო ,,დორჩესტერში’’, სადაც რომელიღაც საერთაშორისო დაჯილდოვების ღონისძიება იმართებოდა და გალა ვახშამზე პირადად ვემსახურებოდი ჯუდ ლოუს. ერთხელ კი, კოფი შოფში მუშაობისას ,,რიგითი’’ კლიენტის ამპლუაში ჩემი ბავშვობის კუმირი, ჰიუ გრანტი შემხვდა.
მოდით, დავუბრუნდეთ დღევანდელობას. წარმატებული ქალის ინსპირაციის წყაროს ხშირად მისივე ოჯახი წარმოადგენს. გვესაუბრეთ იმასთან დაკავშირებით თუ როგორ გეხმარებათ თქვენი ოჯახი დასახული მიზნის მიღწევაში?
თამამად შემიძლია ვთქვა, რომ ჩემს კარიერულ ზრდაში და წარმატებულ ქალად ჩამოყალიბებაში უდიდესი წვლილი მიუძღვის ჩემს ოჯახს. რომ არა ჩემი მეუღლის და ჩვენი მშობლების მხარდაჭერა, თითქმის წარმოუდგენელი იქნებოდა 3 შვილის გაზრდის პარალელურად სამსახურეობრივი საქმიანობით დავკავებულიყავი იმ დოზით, როგორც დღეს ვარ ჩართული. დიდ ძალისხმევას მოითხოვს ქალისგან დროის სწორად გადანაწილება, ისე, რომ არც ოჯახს მოაკლო ყურადღება და სამსახურეობრივ საქმიანობაშიც სრულყოფილად იყო ჩართული. ხშირად მაქვს დანაშაულის განცდა შვილებთან, ხომ არ აქვთ დედის დანაკლისი, ვცდილობთ მათთან გატარებული ყოველი საათი იყოს ხარისხიანი და მხოლოდ მათ სურვილებს მორგებული. სამივე განსხვავებული ასაკისაა, განსხვავებული ინტერესებით, რაც კიდევ უფრო ართულებს მოცემულობას, მაგრამ, ვფიქრობ, რომ ვუმკლავდები. ნინიასთან გულახდილი საუბრები გვაქვს ხშირად თინეიჯერობის ასაკის შესაბამის თემებზე, ზუკა ფეხბურთელია და უყვარს, როცა მის ვარჯიშებს ან თამაშებს ვესწრები, ილია კი მასთან ერთად იატაკზე კოტრიალს და ,,სპაიდერმენობანას’’ თამაშს მთხოვს. ჩემი მეუღლეც დაკავებულია, მაგრამ ვცდილობთ, ერთმანეთის გარეშე არცერთი მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილება არ მივიღოთ, პერიოდულად განვმარტოვდეთ და ერთმანეთისთვის მუდმივად საინტერესოებად დავრჩეთ.
როგორ დაუკავშირდა თქვენი ისტორია Apart Development-ს? როგორ მიხვედით კაფის მომსახურე პერსონადან წარმატებული დეველოპერული კომპანიის აღმასრულებელ დირექტორობამდე?
როგორც აღვნიშნე, ამ გზას დიდხანს და ძნელად გავდიოდი, 15 წლიან სამუშაო გამოცდილებას, ემატება 8 წლიანი აკადემიური განათლება, თუმცა ამ კუთხით არასდროს ვჩერდები და მუდმივად ვცდილობ გავიარო ჩემთვის საჭირო პროფესიული კურსები. ვთვლი, რომ მარტივად მიღწეულს არაფერს აქვს ისეთი გემო, როგორც ბევრი შრომის და დროის შემდეგ, როცა დამსახურებულად გრძნობ, რომ აქამდე სწორად გივლია. ეს საქმესაც ეტყობა, როცა მენეჯერმა იცის სტაჟიორის დონეზე ვის რა კომპეტენცია, განცდები და საჭიროებები აქვს, ბევრად უფრო სწორია მის გადაწყვეტილებებში. უკეთ აფასებს თითოეული თანამშრომლის შრომას. პირდაპირ მენეჯერებად და დირექტორებად არ იბადებიან, ამას შესაბამისი კომპეტენციაც სჭირდება, რათა თანამშრომლებმაც იგრძნონ ეს და დაგაფასონ. ჩემი ძირითადი სფეროს გამოცდილება მარკეტინგია, რაც ერთ-ერთი წამყვანი ძალაა კომპანიებში, თუმცა დირექტორობა კიდევ მეტ ფუნქციას მოიცავს, რასაც ყოველდღიურად ვსწავლობ და ვცდილობ ვიყო ისეთი მენეჯერი, როგორიც მე თვითონ გამიხარდებოდა, რომ მყოლოდა. არა ერთ მაღალი რანგის მენეჯერთან მიმუშავია, შესაბამისად, მაგალითი ბევრი მაქვს, როგორც კარგი, ისე ცუდი. თანამშრომლებისგან ვგრძნობ მხარდაჭერას და პატივისცემას, ეს კი მაიმედებს, რომ არც ისე ცუდად გამომდის ჩემი საქმე.
მინდა ინტერვიუ მამოტივირებელი ფრაზით დავასრულო მათთვის, ვინც ახლა დგამს პირველ ნაბიჯებს, ვინც ხელებს იწვავს ყავის აპარატზე და ცრემლებით იტანს დაუმსახურებელ შენიშვნებს – ეს ყველაფერი გამოცდილებაა და თუ ზუსტად გვეცოდინება, სად გვინდა მივიდეთ, მიზანს აუცილებლად მივაღწევთ. ცხადია, არც მე ვაპირებ გაჩერებას, ვიზრდები კომპანიასთან ერთად, გვაქვს ამბიციური სამომავლო გეგმები სამშენებლო-დეველოპერულ სფეროში და დარწმუნებული ვარ, 10 წლის შემდეგ, კიდევ უფრო იამაყებენ ჩემი შვილები წარმატებული დედის სტატუსით.

Being a successful woman is a great responsibility because you are an example and a source of motivation for many people around you. And success is most pleasant when it comes as a result of hard work. “OK!” presents to your attention an interview with Tata Dgebuadze, Executive director of the Apart Development company, who spoke about her journey, achievements, and family.
Tata, you started your independent life quite early. Tell us about your first steps.
I generally believe that independent living is necessary for all young people; it is impossible to know yourself, and your capabilities without it. When I entered university, I also thought that I was already a “big” girl because my friends had already started families. But after I left my society and found myself all alone in a foreign country, I realized that I was only now studying the subtleties of life. I understood the value of money and why my father taught me to have a daily budget that I had to stick to… In addition to the very interesting theoretical knowledge and the academic degree I received in London, I think that life experience was no less important for me. And yes, I can say that it is then that my career begins, starting from the level of the cafe staff, through professional experience to the present.
When you know that you are fully responsible for yourself financially, you have a set weekly budget, and you understand that if you don’t earn the right amount, then you have to come back (I exaggerate, obviously; I was counting on the support of my parents) you also realize that there is simply no right to rest and take time off. If you have not correctly allocated the day, and the hour, then at the end of the month you will simply have no money left for food. Of course, if we summarize this daily routine, then we will see that the scheme of life is arranged like this – if you do not stop, are not lazy, are not afraid – you will be appreciated and you will never be “hungry”, and if you rely only on someone else, one day this “other” will simply stop to finance you.
Let’s put philosophy aside, but I was remembering the first steps of my career with bitterness, and now with a smile. For example, I worked in a cafe where I started mopping floors at 5 in the morning, at the same time parallel in an upscale restaurant where I personally served Jude Law, Hugh Grant (on whom I accidentally spilled coffee), and the highest paid job was managing the Zara hall, which not only I was proud of, but also my friends, because for an immigrant student, 10-15 pounds per hour was considered a great luxury.
After I returned to Georgia, my career has already developed from a professional point of view. I am proud I was an employee of the first, largest advertising industry “Mirror”, which trained top managers in this field. Since then, I have worked in several large, local, and international companies, and with this accumulated experience, I have gone from an ordinary manager to a department head. And now I am in a managerial position in the company.
How did you manage to combine adaptation in a foreign country and environment, education, and work?
As I mentioned above, if your goal is conscious, if you know where you are going, what you want to get from this period, and what you want to return to your country, then you should accurately allocate each day.
As soon as I arrived, I immediately made an action plan. As a student, I could officially work only 20 hours a week, there were additional jobs and additional income. I also had 2 parallel courses and 1 free day, which I necessarily devoted to fun and relaxation.
Accordingly, there were periods when I started the day at 5 in the morning and finished at 12 at night, with approximately the following schedule:
05:00 – 09:00 – work in a coffee shop;
10:00 – 14:00 – lecture;
15:00 – 18:00 – work at Zara;
19:30 – 22:30 – lecture.
It was this period that made me grow up and convinced me of my own abilities. Finally, with the money I earned, in addition to full financial independence, I was able to visit many cities in England and several countries. At the same time, I remember that at the end of each week, after receiving my salary, I used the so-called remaining “free money” to run to my favorite stores, where I almost always bought not casual clothes that I needed there, but jackets, high-heeled shoes and sent them home with the inscription -“I’ll need them when I get there.” That’s how I put together a beautiful “business lady” wardrobe, which I subconsciously prepared from there.
You mentioned several so-called “Celebrities”. What are some special people or situations you have encountered while living abroad?
Yes, the benefit of being in the heart of the world (I mean London) is also different in that at any moment, you can run into your idol, and even more so be surrounded by people close to the queen.
Before we move on to “celebrities”, I will recall one of the most special and important days for me, when I was lucky enough to attend the ceremony of the “consecration” of Mr. Gela Charkviani as an ambassador. Mr. Gela and Mrs. Nana were on an official visit to the Queen, observing full etiquette, and an amazing ceremony took place. The gentlemen were accompanied by several carriages and an honor guard of the queen to the event, where respected representatives of Georgia were already waiting to congratulate them on their new title. I am very grateful to fate and my friends, thanks to whom I have had to be a guest at such a high-level event more than once. At the same time, maybe the day after such a party, I would have worked as a waitress at such an event. I also remember one significant day at the Dorchester Hotel, where an international award ceremony was held, and I personally served Jude Law at a gala dinner. One day, while working in a coffee shop, I met my childhood idol Hugh Grant in the role of an “ordinary” customer.
Let’s get back to today. The source of inspiration for a successful woman is often her own family. Tell us how your family helps you achieve your goals?
I can say confidently that my family has made a great contribution to my career growth and to becoming a successful woman. If it were not for the support of my husband and our parents, it would be almost impossible to do work with maximum involvement, while raising 3 children. It takes a lot of effort from a woman to properly allocate her time so that she does not lose attention to her family and is not completely devoted to work. I often have a feeling of guilt in front of my children, whether they have enough mom, we try to make every hour spent with them high-quality and only take into account their wishes. All three of them are of different ages, with different interests, which complicates the task even more, but I think I can handle it. With Nina, we often have frank conversations on topics relevant to adolescence, Zuka is a football player and loves when I attend his training sessions or games, and Ilya asks me to roll on the floor with him and play Spider-Man. My husband is also busy, but we try not to make important decisions without each other, stay alone from time to time and stay interested in each other all the time.
How is your story related to Apart Development? How did you go from a cafe waiter to the CEO of a successful development company?
As I have already mentioned, I have been going this way for a long time and hard, and 15 years of work experience is added to 8 years of academic education, but I never stop there and constantly try to take the necessary professional courses. I believe that nothing easily accessible has such taste and value as the feeling after hard work and time when you feel deserved because you were going in the right direction. This can be seen in practice, when a manager at the trainee level knows who has what competencies, feelings, and needs, he is much more correct in his decisions. It is better to evaluate the work of each employee. Managers and directors are not born directly, it also requires appropriate competence so that employees also feel and appreciate you. My main field of activity is marketing, which is one of the driving forces in companies, but the position of director includes more functions that I learn every day and try to be the kind of manager that I would also like to have. I have worked with more than one high-ranking manager, so I have many examples, both good and bad. I feel the support and respect from the employees, and this gives me hope that everything is not so bad for me.And finally…
I want to end the interview with a motivational phrase for those who are now taking their first steps, who burn their hands on the coffee machine and suffer undeserved remarks with tears – this is all experience, and if we know exactly where we want to go, we will definitely achieve our goal. Obviously, I’m not going to stop either, I’m growing up with the company, and we have ambitious plans for the future in the field of construction and development, and I’m sure that in 10 years my children will be even more proud of my status as a successful mother.