დიდი პასუხისმგებლობაა იყო წარმატებული ქალი, ვინაიდან, ბევრი გარშემომყოფისთვის მაგალითსა და მოტივაციის წყაროს წარმოადგენ. წარმატება კი ყველაზე სასიამოვნო მაშინ არის, როდესაც დიდი შრომის შედეგად მოდის. OK! წარმოგიდგენთ ინტერვიუს დეველოპერული კომპანია Apart Development-ის აღმასრულებელ დირექტოთან, თათა დგებუაძესთან, რომელმაც ისაუბრა მის მიერ განვლილი გზის, მიღწევებისა და ოჯახის შესახებ.
თათა, თქვენ დამოუკიდებელი ცხოვრება საკმაოდ ადრე დაიწყეთ. გვიამბეთ თქვენ მიერ გადადგმული პირველი ნაბიჯების შესახებ.
ზოგადად, ვთვლი, რომ დამოუკიდებელი ცხოვრება აუცილებებლია ყველა ახალგაზრდისთვის, ამის გარეშე, ვერ შეიცნობ საკუთარ თავს, საკუთარ შესაძლებლობებს. უნივერსიტეტში ჩაბარების შემდეგ, მეც მეგონა, რომ უკვე ,,დიდი’’ გოგო ვიყავი, რადგან ჩემი მეგობრები უკვე ოჯახებს ქმნიდნენ, თუმცა მას შემდეგ, რაც გავცდი ჩემს სოციუმს და უცხო ქვეყანაში სრულიად მარტო აღმოვჩნდი, მივხვდი, რომ სწორედ ახლა ვსწავლობდი ცხოვრების ანა-ბანას, მივხვდი ფულის ფასს, თუ რატომ მასწავლიდა მამაჩემი დღიური ბიუჯეტი მქონოდა განსაზღვრული, რომელშიც უნდა ჩავტეულიყავი… გარდა იმისა, რომ ლონდონში ძალიან საინტერესო თეორიული ცოდნა და აკადემიური ხარისხი მივიღე, ვთვლი, რომ ის ცხოვრებისეული გამოცდილება არანაკლებ მნიშვნელოვანი იყო ჩემთვის. და დიახ, შემიძლია ვთქვა, რომ სწორედ აქედან იწყება ჩემი კარიერა, კაფის მომსახურე პერსონალის დონიდან, პროფესიული გამოცდილებების გავლით დღემდე…
მაშინ, როცა იცი, რომ საკუთარ თავზე სრულად შენ ხარ პასუხისმგებელი ფინანსურად, განსაზღვრული გაქვს ყოველკვირეული ხარჯი და ხვდები, თუ ამ თანხას ვერ გამოიმუშავებ, უბრალოდ უკან დაბრუნება მოგიწევს (ვუტრირებ, ცხადია, მშობლების მხარდაჭერის იმედი სულ მქონდა) ხვდები, რომ დასვენების უფლება და დრო უბრალოდ არ გაქვს. თუ ძალიან სწორად არ განსაზღვრე ყოველი დღე, საათი, შეიძლება თვის ბოლოს უბრალოდ საჭმლის ფული არ დაგრჩეს. ცხადია, ეს ყოველდღიური რუტინა რომ განვაზოგადოთ, ვნახავთ რომ ცხოვრების სქემაა ასე აწყობილი – თუ არ ჩერდები, არ გეზარება, არ გეშინია – გიფასდება და არასოდეს ,,მოგშივდება’’ და თუ მხოლოდ სხვის იმედად ხარ, ერთ დღესაც ის ,,სხვა’’ უბრალოდ აღარ დაგაფინანსებს
.ფილოსოფია იქით იყოს და ჩემი კარიერული პირველ ნაბიჯები, მაშინ მწარედ, ახლა კი ღიმილით მახსენდება. მაგალითად, მიმუშავია ისეთ კაფეში, სადაც დილის 5 საათზე იატაკების წმენდით ვიწყებდი, პარალალურად უმაღლესი კლასის რესტორანში, სადაც პირადად მოვმსახურებივარ ჯუდ ლოუს, ჰიუ გრანტს (რომელსაც შემთხვევით ყავა გადავასხი) ყველაზე კარგად ანაზღაურებადი სამსახური კი მაღაზია ,,ზარას’’ დარბაზის მენეჯერობა იყო, რასაც არა მხოლოდ მე, მთელი ჩემი სამეგობრო სიამაყით აღნიშნავდნენ ხოლმე, რადგან ემიგრანტი სტუდენტისთვის საათში 10-15 ფუნტის ანაზღაურება დიდ ფუფუნებად ითვლებოდა.
მას შემდეგ, რაც საქართველოში დავბრუნდი, ჩემი კარიერა უკვე პროფესიული კუთხით განვითარდა. მეამაყება, რომ პირველი, უმსხვილესი სარეკლამო ინდუსტრიის ,,სარკის’’ თანამშრომელი ვიყავი, რომელმაც ამ სფეროს ტოპ მენეჯერები გამოზარდა. მას შემდეგ არაერთი მსხვილი, ადგილობრივი თუ საერთაშორისო კომპანია გამოვიარე და ამ დაგროვილი გამოცდილებით, რიგითი მენეჯერიდან ჯერ დეპარტამენტების უფროსად ვიმუშავე, ახლა კი კომპანიის მმართველ პოზიციაზე ვარ.
როგორ ახერხებდით უცხო ქვეყანასა და გარემოსთან შეჩვევის, განათლების მიღებისა და მუშაობის სინთეზს?
როგორც ზემოთ აღვნიშნე, თუ კი გააზრებული გაქვს მიზანი, რისთვის მიდიხარ, რა გინდა მიიღო ამ პერიოდისგან და როგორი უნდა დაბრუნდე შენს ქვეყანაში, ზუსტად უნდა განსაზღვრო ყოველი დღე.
როგორც კი ჩავედი, მაშინვე ჩამოვიყალიბე სამოქმედო გეგმა, როგორც სტუდენტს, შემეძლო ოფიციალურად მემუშავა მხოლოდ 20 საათი კვირაში, დამატებითი სამუშაოები, დამატებითი შემოსავალი იყო, ასევე მქონდა 2 პარალალური კურსი და 1 თავისუფალი დღე, რომელსაც აუცილებლად ვუთმობდი გართობა-დასვენებას.
შესაბამისად, იყო პერიოდი, როცა დღეს დილის 5 საათზე ვიწყებდი და ღამის 12-ზე ვასრულებდი, დაახლოებით ამ გრაფიკით:
05:00 – 09:00 – კოფი შოფში მუშაობა;
10:00 – 14:00 – ლექცია
15:00 – 18:00 – ზარაში მუშაობა;
19:30 – 22:30 – ლექცია
სწორედ ამ პერიოდმა გამზარდა და დამარწმუნა საკუთარ შესაძლებლობებში. საბოლოოდ, ჩემ მიერ გამომუშავებული თანხით, გარდა იმისა, რომ ფინანსურად აბსოლუტურად დამოუკიდებლად ვცხოვრობდი, შევძელი ინგლისის არაერთ ქალაქში და რამდენიმე ქვეყნაში მოგზაურობა. ამასთან ერთად, ძალიან სასაცილოდ მახსენდება ის, რომ ყოველი კვირის ბოლოს, ხელფასის აღების შემდეგ, ე.წ. ,,თავისუფალი ფული’’ რაც მრჩებოდა მივრბოდი ჩემს საყვარელ მაღაზიებში, სადაც თითქმის ყოველთვის ვყიდულობდი არა ყოველდღიურ ტანსაცმელს, რაც იქ მჭირდებოდა, არამედ პიჯაკებს, მაღალქუსლიან ფეხსაცმელებს და სახლში ვაგზავნიდი, წარწერით – ,,რომ ჩამოვალ, დამჭირდება’’. ასე დავაგროვე მშვენიერი ,,ბიზნეს ლედის’’ გარდერობი, რისთვისაც ქვეცნობიერად იქიდანვე ვემზადებოდი.
თქვენ რამდენიმე ე.წ. ,,სელებრითი’’ ახსენეთ, ვინ არიან ის განსაკუთრებული ადამიანები ან სიტუაციები, ვისაც უცხოეთში ცხოვრების დროს შეხვედრიხართ?
დიახ, საბედნიეროდ მსოფლიოს გულში (ლონდონს ვგულისხმობ) ყოფნა იმითაც არის გამორჩეული, რომ ნებისმიერ დროს შეიძლება გადაეყარო შენს კუმირს, ან მეტიც, დედოფალთან დაახლოებული პირების გარემოცვაში მოხვდე.
,,სელებრითებზე’’ სანამ გადავალთ, ჩემთვის ერთ-ერთ ყველაზე გამორჩეულ და მნიშვნელოვან დღეს გავიხსენებ, როდესაც მქონდა ბედნიერება, ბატონი გელა ჩარკვიანის ელჩად ,,კურთხევის’’ ცერემონიას დავსწრებოდი. ბატონი გელა და ქ-ნი ნანა დედოფალთან იმყოფებოდნენ ოფიციალური ვიზიტით, სრული ეტიკეტის დაცვით, საოცარი ცერემონია შედგა, ბატონები რამდენიმე ეტლით და დედოფლის საპატიო დაცვით მოაცილეს ღონისძიებაზე, სადაც მათ უკვე საქართველოს გამორჩეული წარმომადგენლები ელოდნენ ახალი წოდების მისალოცად. ძალიან მადლიერი ვარ ბედის და ჩემი მეგობრების, ვისი წყალობითაც მეც არაერთხელ მომიწია მსგავსი, მაღალი დონის ღონისძებაზე, სტუმრის ამპლუაში ყოფნა. ამის პარალალურად კი, შეიძლება მსგავსი წვეულებიდან მეორე დღეს მე თავად მემუშავა ასეთ ღონისძიებაზე მიმტანად. მახსოვს ასევე ერთი გამორჩეული დღე სასტუმრო ,,დორჩესტერში’’, სადაც რომელიღაც საერთაშორისო დაჯილდოვების ღონისძიება იმართებოდა და გალა ვახშამზე პირადად ვემსახურებოდი ჯუდ ლოუს. ერთხელ კი, კოფი შოფში მუშაობისას ,,რიგითი’’ კლიენტის ამპლუაში ჩემი ბავშვობის კუმირი, ჰიუ გრანტი შემხვდა.
მოდით, დავუბრუნდეთ დღევანდელობას. წარმატებული ქალის ინსპირაციის წყაროს ხშირად მისივე ოჯახი წარმოადგენს. გვესაუბრეთ იმასთან დაკავშირებით თუ როგორ გეხმარებათ თქვენი ოჯახი დასახული მიზნის მიღწევაში?
თამამად შემიძლია ვთქვა, რომ ჩემს კარიერულ ზრდაში და წარმატებულ ქალად ჩამოყალიბებაში უდიდესი წვლილი მიუძღვის ჩემს ოჯახს. რომ არა ჩემი მეუღლის და ჩვენი მშობლების მხარდაჭერა, თითქმის წარმოუდგენელი იქნებოდა 3 შვილის გაზრდის პარალელურად სამსახურეობრივი საქმიანობით დავკავებულიყავი იმ დოზით, როგორც დღეს ვარ ჩართული. დიდ ძალისხმევას მოითხოვს ქალისგან დროის სწორად გადანაწილება, ისე, რომ არც ოჯახს მოაკლო ყურადღება და სამსახურეობრივ საქმიანობაშიც სრულყოფილად იყო ჩართული. ხშირად მაქვს დანაშაულის განცდა შვილებთან, ხომ არ აქვთ დედის დანაკლისი, ვცდილობთ მათთან გატარებული ყოველი საათი იყოს ხარისხიანი და მხოლოდ მათ სურვილებს მორგებული. სამივე განსხვავებული ასაკისაა, განსხვავებული ინტერესებით, რაც კიდევ უფრო ართულებს მოცემულობას, მაგრამ, ვფიქრობ, რომ ვუმკლავდები. ნინიასთან გულახდილი საუბრები გვაქვს ხშირად თინეიჯერობის ასაკის შესაბამის თემებზე, ზუკა ფეხბურთელია და უყვარს, როცა მის ვარჯიშებს ან თამაშებს ვესწრები, ილია კი მასთან ერთად იატაკზე კოტრიალს და ,,სპაიდერმენობანას’’ თამაშს მთხოვს. ჩემი მეუღლეც დაკავებულია, მაგრამ ვცდილობთ, ერთმანეთის გარეშე არცერთი მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილება არ მივიღოთ, პერიოდულად განვმარტოვდეთ და ერთმანეთისთვის მუდმივად საინტერესოებად დავრჩეთ.
როგორ დაუკავშირდა თქვენი ისტორია Apart Development-ს? როგორ მიხვედით კაფის მომსახურე პერსონადან წარმატებული დეველოპერული კომპანიის აღმასრულებელ დირექტორობამდე?
როგორც აღვნიშნე, ამ გზას დიდხანს და ძნელად გავდიოდი, 15 წლიან სამუშაო გამოცდილებას, ემატება 8 წლიანი აკადემიური განათლება, თუმცა ამ კუთხით არასდროს ვჩერდები და მუდმივად ვცდილობ გავიარო ჩემთვის საჭირო პროფესიული კურსები. ვთვლი, რომ მარტივად მიღწეულს არაფერს აქვს ისეთი გემო, როგორც ბევრი შრომის და დროის შემდეგ, როცა დამსახურებულად გრძნობ, რომ აქამდე სწორად გივლია. ეს საქმესაც ეტყობა, როცა მენეჯერმა იცის სტაჟიორის დონეზე ვის რა კომპეტენცია, განცდები და საჭიროებები აქვს, ბევრად უფრო სწორია მის გადაწყვეტილებებში. უკეთ აფასებს თითოეული თანამშრომლის შრომას. პირდაპირ მენეჯერებად და დირექტორებად არ იბადებიან, ამას შესაბამისი კომპეტენციაც სჭირდება, რათა თანამშრომლებმაც იგრძნონ ეს და დაგაფასონ. ჩემი ძირითადი სფეროს გამოცდილება მარკეტინგია, რაც ერთ-ერთი წამყვანი ძალაა კომპანიებში, თუმცა დირექტორობა კიდევ მეტ ფუნქციას მოიცავს, რასაც ყოველდღიურად ვსწავლობ და ვცდილობ ვიყო ისეთი მენეჯერი, როგორიც მე თვითონ გამიხარდებოდა, რომ მყოლოდა. არა ერთ მაღალი რანგის მენეჯერთან მიმუშავია, შესაბამისად, მაგალითი ბევრი მაქვს, როგორც კარგი, ისე ცუდი. თანამშრომლებისგან ვგრძნობ მხარდაჭერას და პატივისცემას, ეს კი მაიმედებს, რომ არც ისე ცუდად გამომდის ჩემი საქმე.
მინდა ინტერვიუ მამოტივირებელი ფრაზით დავასრულო მათთვის, ვინც ახლა დგამს პირველ ნაბიჯებს, ვინც ხელებს იწვავს ყავის აპარატზე და ცრემლებით იტანს დაუმსახურებელ შენიშვნებს – ეს ყველაფერი გამოცდილებაა და თუ ზუსტად გვეცოდინება, სად გვინდა მივიდეთ, მიზანს აუცილებლად მივაღწევთ. ცხადია, არც მე ვაპირებ გაჩერებას, ვიზრდები კომპანიასთან ერთად, გვაქვს ამბიციური სამომავლო გეგმები სამშენებლო-დეველოპერულ სფეროში და დარწმუნებული ვარ, 10 წლის შემდეგ, კიდევ უფრო იამაყებენ ჩემი შვილები წარმატებული დედის სტატუსით.

Быть успешной женщиной – большая ответственность, ведь вы являетесь примером и источником мотивации для многих окружающих вас людей. А успех приятнее всего, когда он приходит в результате упорного труда. «OK!» представляет вашему вниманию интервью с Татой Дгебуадзе, исполнительным директором девелоперской компании Apart Development, которая рассказала о своем пути, достижениях и семье.
Тата, ты довольно рано начала самостоятельную жизнь. Расскажите нам о своих первых шагах.
Я вообще считаю, что самостоятельная жизнь необходима всем молодым людям, без нее нельзя познать себя, свои возможности. Поступив в университет, я тоже думала, что я уже «большая» девочка, потому что мои друзья уже обзаводились семьями, но после того, как я вышла из своего общества и оказалась совсем одна в чужой стране, я поняла, что только сейчас изучаю тонкости жизни, я поняла цену деньгам и почему мой отец научил меня иметь ежедневный бюджет, которого я должна была придерживаться… Помимо очень интересных теоретических знаний и ученой степени, которую я получила в Лондоне, я думаю, что тот жизненный опыт был для меня не менее важным. И да, я могу сказать, что именно тогда начинается моя карьера, начиная с уровня персонала кафе, через профессиональный опыт по настоящее время.
Когда ты знаешь, что полностью отвечаешь за себя в финансовом плане, у тебя есть установленный недельный бюджет, и ты понимаешь, что если ты не заработаешь нужную сумму, то тебе просто придется вернуться (утрирую, очевидно, я рассчитывала на поддержку моих родителей) ты также осознаешь , что прав на отдых и отгул просто нет. Если ты не правильно распределил день, час, то в конце месяца у тебя просто не останется денег на еду. Конечно, если обобщить этот распорядок дня, то мы увидим, что схема жизни устроена так – если ты не останавливаешься, не ленишься, не боишься – тебя будут ценить и ты никогда не будешь «голоден», а если вы будете полагаться только на кого-то другого, однажды этот «другой» просто перестанет финансировать вас.
Отодвинем философию в сторону, а вот первые шаги своей карьеры я вспоминаю тогда с горечью, а теперь с улыбкой. Например, я работала в кафе, в котором начинала мыть полы в 5 утра, в то же время параллельно в высококлассном ресторане, где лично обслуживал Джуда Лоу, Хью Гранта (на которого случайно я пролила кофе), и самой высокооплачиваемой работой было управление залом Zara, которой гордилась не только я, но и мои друзья, потому что для студента- иммигранта 10-15 фунтов стерлингов в час считались большой роскошью.
После того, как я вернулся в Грузию, моя карьера уже сложилась с профессиональной точки зрения. Я горжусь тем, что была сотрудником первой , крупнейшей рекламной индустрии «Зеркало», которая готовила топ-менеджеров этой сферы. С тех пор я работала в ряде крупных, местных и международных компаний, и с этим накопленным опытом я прошла путь от рядового менеджера до начальника отдела, а сейчас нахожусь на руководящей должности компании.
Как вам удавалось совмещать адаптирование в чужой стране и среде, получение образования и работу?
Как я уже упоминала выше, если ваша цель осознанная , если вы знаете к чему вы идете, что вы хотите получить от этого периода и какими вы хотите вернуться в свою страну, то вы должны точно распределить каждый день.
Как только я приехала, сразу составила план действий, будучи студенткой, я официально могла работать только 20 часов в неделю, были дополнительные работы, дополнительный доход, также у меня было 2 параллельных курса и 1 свободный день, который я обязательно посвящала веселью и отдыху.
Соответственно были периоды, когда я начинала день в 5 утра и заканчивала в 12 ночи, примерно с таким графиком:
05:00 – 09:00 – работа в кофейне;
10:00 – 14:00 – лекция
15:00 – 18:00 – работа в Zara;
19:30 – 22:30 – лекция
Именно этот период заставил меня повзрослеть и убедил меня в собственных силах. Наконец, на заработанные деньги, помимо полной финансовой независимости, я смогла побывать во многих городах Англии и нескольких странах. Вместе с тем я очень забавно помню, что в конце каждой недели, после получения зарплаты, на так называемые оставшиеся «свободные деньги» я бегала в свои любимые магазины, где почти всегда покупала не повседневную одежду, которая мне там была нужна, а пиджаки, туфли на каблуках и отправляла домой с надписью — «Они мне понадобятся, когда я приеду». Вот так я собрала красивый «бизнес-леди» гардероб, к которому подсознательно готовилась оттуда.
Вы упомянули несколько так называемых «Знаменитостей» Назовите особенных людей или ситуации, с которыми вы столкнулись, живя за границей?
Да, благо нахождение в самом сердце мира (имею в виду Лондон) отличается еще и тем, что в любой момент можно столкнуться со своим кумиром, а тем более оказаться в окружении близких королеве людей.
Прежде чем мы перейдем к «знаменитостям», я вспомню один из самых особенных и важных для меня дней, когда мне посчастливилось присутствовать на церемонии «хиротонии» господина Гелы Чарквиани в качестве посла. Господин Гела и госпожа Нана находились с официальным визитом у королевы, соблюдая полный этикет, состоялась удивительная церемония, господ сопровождали несколько карет и почетный караул королевы на мероприятие, где уже находились уважаемые представители Грузии, которые ждали, чтобы поздравить с новым званием. Я очень благодарна судьбе и своим друзьям, благодаря которым мне не раз приходилось быть гостем на мероприятии такого высокого уровня. При этом, может быть, на следующий день после подобной вечеринки, я бы и сама подрабатывала официанткой на таком мероприятии. Я также помню один знаменательный день в отеле «Дорчестер», где проходила какая-то международная церемония награждения, и я лично обслуживал Джуда Лоу на гала-ужине. Однажды, работая в кофейне, я встретила своего кумира детства Хью Гранта в роли «обычного» покупателя.
Вернемся к сегодняшнему дню. Источником вдохновения для успешной женщины часто является ее собственная семья. Расскажите, как ваша семья помогает вам в достижении ваших целей?
Могу с уверенностью сказать, что моя семья внесла большой вклад в мой карьерный рост и становление успешной женщиной. Если бы не поддержка моего мужа и наших родителей, было бы практически невозможно заниматься работой с максимальной включенностью, при воспитании 3-х детей. От женщины требуется немало усилий, чтобы правильно распределить свое время, чтобы она не теряла внимания к семье и полностью отдавалась работе. У меня часто возникает чувство вины перед своими детьми, хватает ли им мамы, мы стараемся сделать каждый час, проведенный с ними, качественным и только с учетом их пожеланий. Все трое разного возраста, с разными интересами, что еще больше усложняет задачу, но я думаю, что справляюсь . С Нинией мы часто ведем откровенные беседы на темы, актуальные для подросткового возраста, Зука — футболист и любит, когда я посещаю его тренировки или игры, а Илья просит меня кататься с ним по полу и поиграть в «Человека-Паука». Мой супруг тоже занят, но мы стараемся не принимать важных решений друг без друга, время от времени оставаться наедине и все время оставаться интересными друг другу.
Как ваша история связана с Apart Development? Как вы прошли путь от официанта кафе до генерального директора успешной девелоперской компании?
Как я уже упоминала, я проходила этот путь долго и упорно, к 8 годам академического образования добавляется 15 лет опыта работы, но я никогда не останавливаюсь на достигнутом и постоянно стараюсь пройти необходимые профессиональные курсы. Я считаю, что у ничего легкодоступного нет такого вкуса и ценности, как у чувства после тяжелой проделаной работы и времени, когда вы чувствуете себя заслуженным, потому что ты шел в верном направлении. Это и на деле видно, когда руководитель на уровне стажера знает, у кого какие компетенции, чувства и потребности, он намного правильнее в своих решениях. Лучше оценивает работу каждого сотрудника. Непосредственно менеджерами и директорами не рождаются , это также требует соответствующей компетентности, чтобы сотрудники тоже это чувствовали и ценили вас. Моя основная сфера деятельности — маркетинг, который является одной из движущих сил в компаниях, но должность директора включает в себя больше функций, которым я учусь каждый день и стараюсь быть таким менеджером, которого я сама бы тоже хотела иметь. Я работала не с одним высокопоставленным менеджером, поэтому примеров у меня много, как хороших, так и плохих. Я чувствую поддержку и уважение со стороны сотрудников, и это дает мне надежду, что у меня все выходит не так уж и плохо.И наконец…
Завершить интервью хочу мотивационной фразой для тех, кто сейчас делает первые шаги, кто обжигает руки о кофемашину и со слезами терпит незаслуженные замечания – это все опыт, и если мы точно знаем, куда хотим идти, мы обязательно достигнем своей цели. Очевидно, что я тоже не собираюсь останавливаться, я расту вместе с компанией, у нас амбициозные планы на будущее в сфере строительства и девелопмента, и я уверена , что через 10 лет мои дети будут еще больше гордиться моим статусом успешной матери.