უძრავი ქონება თბილისში. ბინის შეძენა, შესაძლოა, თქვენი ცხოვრების ყველაზე მნიშვნელოვანი ინვესტიცია იყოს, დეველოპერები მომხმარებლებს სთავაზობენ როგორც ერთიან გადახდას, ასევე საბანკო მომსახურებას. ბანკები გასცემენ გრძელვადიან სესხებს, რაც ერთის მხრივ, ხელსაყრელია და გადაწყვეტილების მიღებას გვიადვილებს, თუმცა მეორეს მხრივ, დასაფიქრებელია, რა პირობით სჯობს სესხის აღება.
ხშირად, მომხმარებელს არ აქვს ბანკთან ურთიერთობის სურვილი და ალტერნატიულ გზებს ეძებს, რის გამოც, დეველოპერული კომპანიები უკვე თავად ცდილობენ გამარტივებული გადახდის პირობები შესთავაზონ დაინტერესებულ კლიენტს, მაგრამ აქაც, მნიშვნელოვანია, ზუსტად გაერკვეთ პროცედურაში.
დასვით კითხვები და გაიგეთ დეველოპერისგან – როგორია გადახდის პირობები?
საბანკო შეთავაზება – როგორც იცით, ბანკს მრავალი ტიპის საკრედიტო შეთავაზება აქვს, მაგრამ ბინის შეძენისას, უნდა გაითვალისწინოთ, რომ იპოთეკური სესხი შედარებით დაბალი საპროცენტო განაკვეთითა და ხანგრძლივი ვადით გაიცემა, როგორც ეროვნულ, ისე უცხოურ ვალუტაში. იპოთეკური სესხის აღება,მარტივი გადაწყვეტილება ნამდვილად არ არის, რადგან გასათვალისწინებელია რისკები და გრძელ ვადაზე განსაზღვრული მოსალოდნელი საფრთხეები. ამიტომაც ხშირად მომხმარებელს ურჩევნია სხვა, მარტივ გზას მიმართოს.
შიდა განვადება – იმდენად, რამდენადაც საბანკო განვადება გრძელვადიან ვალდებულებას გულისხმობს, გაჩნდა მოთხოვნა, რომ სამშენებლო კომპანიებს თავად შეეთავაზებინათ მომხმარებლისთვის შიდა განვადების სისტემა, რაც ბანკისგან განსხვავებით, მოკლევადიან პერიოდს და მომხმარებელზე მორგებულ გადახდის სისტემას გულისხმობს. მათ შორის, პირველადი შენატანის გადანაწილებას გარკვეულ ვადაზე და ა.შ. გასათვალისწინებელია, რომ ასეთი შეთავაზება მხოლოდ ფინანსურად ძლიერ დეველოპერებს შეუძლიათ.
სამშენებლო კომპანიების ვებ თუ ფეისბუქ გვერდებზე ხშირად ვხვდებით ისეთ სათაურებს, როგორებიცაა – “საუკეთესო გადახდის პირობები“, „მომხმარებელზე მორგებული გადახდის პირობები“, რაც მომხიბვლელად ჟღერს, მაგრამ რეალურად უნდა გავითვალისწინოთ, რომ დეტალებში ჩაძიება, ფინანსური საფრთხეებისგან თავის არიდების საუკეთესო საშუალებაა.
შეიძინეთ ბინა თბილისის ახალ კორპუსში. არსებობს რამდენიმე მნიშვნელოვანი საკითხი, რომელიც ბინის შეძენამდე უნდა გავითვალისწინოთ:
• • შეაგროვეთ ინფორმაცია ოჯახის ყოველთვიური შემოსავლებისა და ხარჯების შესახებ;
• • განსაზღვრეთ ხელზე ასაღები შემოსავალი, რომელიც ხელფასიდან ყველა სახის გადასახადის (საშემოსავლო, თუ სხვა) დაკავების შემდეგ გრჩებათ;
• • შეეცადეთ შეადგინოთ სრული ჩამონათვალი, თუ რამდენია თქვენი ყოველთვიური ხარჯი;
• • განსაზღვრეთ თანხა, რომლის გადახდის ვალდებულებას იღებთ, რამდენად გაზრდის თქვენს ხარჯებს.
სწორედ ამ კრიტერიუმების მიხედვით არჩევს ბანკიც მოგცეთ თუ არა სესხი, რამდენად გადახდისუნარიანი ხართ თქვენი ყოველთვიური შემოსავლის და ხარჯების გათვალისწინებით.
ბანკისგან სესხზე თანხმობის მიღების შემდეგ, აუცილებლად ყურადღებით გაეცანით ხელშეკრულების პირობებს, რადგან იქაც ხშირად, წვრილი ასოებით, ,,ჩამალულია’’ დამატებითი ვალდებულებები (ოვერდრაფტი და ა.შ.), რაზეც შეიძლება ვერბალურად ბანკის წარმომადგენელმა აქცენტი არ გააკთოს. თამამად დასვით კითხვა ყველა დეტალზე და მხოლოდ ამის შემდეგ მიიღეთ საბოლოო გადაწყვეტილება.კომპანია აპარტ დეველოპმენტი გთავაზობთ როგორც შიდა, უპროცენტო, 18 თვიან განვადებას, ასევე გამარტივებულ პირობებს ბანკთან, სადაც ის თავდებში გიდგებათ და ბანკი, 20%-იანი პირველადი შენატანის შემდეგ, გიმტკიცებთ 20 წლიან იპოთეკურ სესხს.

Buying an apartment in Tbilisi may be the most important investment of your life, developers offer users both a single payment and banking services. Banks issue long-term loans, which on the one hand is convenient and makes it easier for us to make a decision, but on the other hand, it is worth considering what conditions are better to take a loan.
Often, the customer does not want to interact with the bank and is looking for alternative ways, which is why the development companies are already trying to offer simplified payment terms to the interested client, but here, too, it is important to follow the procedure exactly.
Ask questions and hear from the developer – what are the payment terms?
Bank offer: as you know, the bank has many types of credit offers, but when buying an apartment in a new building, you should take into account that a mortgage loan with a relatively low interest rate and a long term is issued in both national and foreign currency.
Taking a mortgage loan is not an easy decision, as risks and long-term risks must be taken into account. That’s why the user often prefers to use another, simpler way.
Internal installments: to the extent that bank installments imply a long-term commitment, there was a demand for construction companies to offer the internal installment system to the customer, which, unlike the bank, implies a short-term period and a customer-tailored payment system. Among them, the distribution of the initial contribution over a certain period, etc. It should be noted that only financially strong developers can make such an offer.
On the web or Facebook pages of construction companies, we often come across titles such as “best payment terms”, “customer-tailored payment terms”, which sounds attractive, but in reality, we should take into account that delving into the details is the best way to avoid financial dangers.There are several important issues to consider before buying an apartment:
• • Collect information about the family’s monthly income and expenses;
• • Determine the disposable income that remains after deducting all types of taxes (income and other) from the salary;
• • Try to make a complete list of how much your monthly expenses are;
• • Determine the amount you commit to paying, how much your expenses will increase
It is according to these criteria that the bank chooses whether to give you a loan or not, how solvent you are, taking into account your monthly income and expenses.
After receiving approval for a loan from the bank, be sure to read the terms of the agreement carefully, because there are often additional obligations (overdraft, etc.) “hidden” in fine print, which the bank representative may not emphasize verbally. Feel free to ask questions about all the details and only then make a final decision.
The Apart Development company offers both internal, interest-free, 18-month installments, as well as simplified terms with the bank, where it becomes your guarantor and the bank, after a 20% initial contribution, approves a 20-year mortgage loan.