თბილისში ბინის შერჩევისა თუ შეძენისას მნიშვნელოვანია დაისვას სწორი და ლოგიკური კითხვები, რომელიც მომხმარებელს გარკვეულ საფრთხეს თავიდან ააცილებს და გადაწყვეტილების მიღებაში დაეხმარება, ასევე, დეველოპერისგან მიღებული პასუხით გაარკვევს, თუ რამდენად სანდოა კომპანია, რომელთან თანამშრომლობასაც აპირებს.
პირველი, მნიშვნელოვანი საკითხი, იმისთვის რომ ბინის შეძენა თქვენთვის საფრთხეს არ წარმოადგენდეს, ასეთია – რა გარანტიები არსებობს, რომ კორპუსის მშენებლობა ნამდვილად დასრულდება მითითებულ ვადებში?
როდესაც ვიღებთ ბინის შეძენის გადაწყვეტილებას მშენებარე კორპუსში არსებობს გარკვეული რისკების ალბათობა. ლოგიკურია ჩნდება კითხვაც, თუ რა გარანტიები არსებობს, რომ მშენებლობა ნამდვილად განსაზღვრულ ვადებში დასრულდება და ბინა ჩაბარდება მფლობელს.
აუცილებელია მყიდველმა დააზუსტოს აქვს თუ არა მშენებლობას აღებული სახელმწიფოს ნებართვა, რაც თავისთავად გულისხმობს იმას, რომ კონსტრუქცია კანონით განსაზღვრულ კონკრეტულ სტანდარტებში ჯდება.
ალბათ არა ერთხელ გსმენიათ ე.წ “სამშენებლო პირამიდის” სქემის შესახებაც, რომლის საშუალებითაც კომპანიები ყიდიან პროექტებს, სადაც მშენებლობის პროცესი ჯერ არ არის დაწყებული. ამ სქემის მიხედვით ისინი მყიდველთა მიერ შემოსული თანხით გეგმავენ მშენებლობის წამოწყებას და დასრულებას. ლოგიკურია ისეთ სამშენებლო კომპანიაასთან მოლაპარაკება, რომელიც მსგავსი ტიპის სქემით მუშაობს უდიდეს საფრთხეს წარმოადგენს მომხმარებლისთვის.
ასევე, აუცილებელია დეველოპერთან დავაზუსტოთ არის თუ არა მშენებლობა დაზღვეული. რისკების დაზღვევის შემთხვევაში სამშენებლო ობიექტი უშუალოდ მშენებლობის დაწყებიდან დასრულებამდე პერიოდში დაცულია. სამშენებლო ობიექტი დაზღვეულია ყველა იმ რისკისგან რაც შესაძლოა მას მიადგეს მშენებლობის მსვლელობისას.
აპარტ დეველოპმენტის ახალი პროექტი OLD CITY PANORAMA ბანკის მიერ სრულად არის დაფინანსებული, ეს ნიშნავს იმას, რომ კომპანია არა მხოლოდ პოტენციურ მყიდველთან, არამედ ბანკთან არის პასუხისმგებელი რომ პროექტის მშენებლობა მითითებულ ვადებში დაასრულოს. აპარტ დეველოპმენტი ბანკთან ვალდებულია წარადგინოს შესრულებული სამუშაოები კვარტლურად, ხოლო თუ პროექტი მითითებულ ვადებში არ დასრულდება, ბანკისგან მშენებელს კონკრეტული ფულადი ჯარიმა დაეკისრება.

При выборе или покупке квартиры в центре Тбилиси важно задавать правильные и логичные вопросы, которые помогут клиенту избежать определенных опасностей и принять решение, а также узнать из полученного от застройщика ответа, насколько надежна компания, с которым он намерен сотрудничать.
Первый, важный вопрос, чтобы покупка квартиры не представляла для вас угрозы, это — какие есть гарантии, что строительство дома будет завершено в указанные сроки?
Когда мы принимаем решение о покупке квартиры в строящемся доме, возможны определенные риски. Логично возникает вопрос, какие существуют гарантии того, что строительство будет завершено в указанные сроки и квартира будет передана собственнику.
Покупателю необходимо уточнить, есть ли у застройщика государственное разрешение, что само по себе подразумевает, что строительство соответствует определенным нормам, определенным законодательством.
Вы наверняка не раз слышали о так называемой схеме «строительной пирамиды», посредством которой компании продают проекты, где процесс строительства еще не начался. По этой схеме на деньги, полученные от покупателей, планируют начать и закончить строительство. Логично вести переговоры с такой строительной компанией, которая не работает по аналогичной схеме, представляющей наибольшую опасность для заказчика.
Также необходимо уточнить у застройщика, застрахована постройка или нет. В случае страхования рисков строительный объект находится под защитой непосредственно от начала строительства до конца. Объект строительства застрахован от всех рисков, которые могут наступить в ходе строительства.
Новый проект квартирной застройки СТАРЫЙ ГОРОД ПАНОРАМА в Тбилиси полностью финансируется банком, это означает, что компания – надежный и качественный застройщик, и несет ответственность не только перед потенциальным покупателем, но и перед банком за завершение строительства проекта в указанные сроки. Компания застройщик Apart Development обязана ежеквартально сдавать в банк завершенные работы и, если проект не будет завершен в указанные сроки, банк наложит на застройщика конкретный денежный штраф.